سفر چند مقام بلندپایه غربی به افغانستان

برنارد کوشنر
Image caption آقای کوشنر گفته است که کشور او نسبت به نگرانی در باره بحران انتخاباتی در افغانستان بی تفاوت نخواهد ماند

در حالی که انتظار می رود نتایج نهایی انتخابات افغانستان به زودی اعلام شود، شماری از سیاستمداران بلندپایه خارجی به کابل سفر کرده اند.

برنارد کوشنر، وزیر خارجه فرانسه، جان کری، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا و زلمی خلیلزاد، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل شامل مقامهای خارجی هستند که به تازگی به کابل سفر کرده اند.

آنان با شماری از مقامات و سیاستمداران افغان، از جمله حامد کرزی، رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله رقیب انتخاباتی او دیدار و گفتگو کرده اند.

برنارد کوشنر، وزیر خارجه فرانسه امروز با رنگین دادفر اسپنتا، همتای افغان خود در نشست مشترک خبری گفت که کشور او در کنار دیگر کشورها نسبت به نگرانی ها در باره انتخابات افغانستان بی تفاوت نخواهد ماند.

آقای کوشنر گفت: "من يک پيام دارم و آن اين که من به عنوان يک دوست به اينجا آمده ام ، فرانسه با افغانستان روابط ديرینه دارد و من خودم از چهل سال پیش با مسايل افغانستان سر و کار داشته ام، ما مي خواهيم بدانيم که چرا در مورد انتخابات به نتايج آن نمي رسيم ؟ شما مجبور هستيد که به طور مشترک با يکديگر کار کنيد."

Image caption طرح ادعاها در باره تقلب در انتخابات افغانستان باعث شده که جنجالهای زیادی به میان آید

آقای کوشنر در نشست خبری در کابل گفت که همه طرفهای دخیل در این بحران راه حل هایی را جستجو کنند که به نفع همه مردم افغانستان باشد.

زلمی خلیلزاد، که در گذشته سفیر و نماینده ویژه آمریکا در افغانستان بود، در میان سیاستمداران افغان جایگاه ویژه ای دارد و از چند روز پیش در کابل سرگرم گفتگو با سیاستمداران افغان است.

یک روز پیش از این بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل، گوردون براون نخست وزیر بریتانیا، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، و آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان در تماسهای جداگانه تلفنی با آقایان کرزی و عبدالله گفتگو کردند.

آنان از این دو رقیب انتخاباتی خواستند که به بحران انتخاباتی در افغانستان پایان بدهند.

این در حالی است که از چند روز پیش به این سو تلاش های بین المللی برای حل این بحران شدت گرفته است.

هنوز سرنوشت بازشماری "آرای مشکوک" توسط کمیسیون شکایات انتخاباتی روشن نیست. به همین دلیل هنوز مشخص نیست که انتخابات به دور دوم خواهد رفت و یا نه.

پرسش اساسی این است که آیا میانجیگری جامعه جهانی منجر به یافتن "راه سوم" می شود یا نه؟

پیش از این از قول آقای عبدالله گفته شده بود که پیروزی رقیبش را نمی پذیرد.

همچنین برخی منابع نزدیک به آقای کرزی گفته اند که رئیس جمهوری افغانستان تحت فشارهای خارجی است که تا به تشکیل دولت ائتلافی تن در دهد.

مطالب مرتبط