روزنامه های کابل: یکشنبه ۲۶ میزان

احتمال برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و جنجالهای مربوط به آن در روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر مورد بحث قرار گرفته است.

نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۲۹ اسد/مرداد تا حال اعلام نشده است و برخی ها احتمال برگزاری دور دوم انتخابات با شرکت حامد کرزی و عبدالله عبدالله را مطرح کرده اند.

روزنامه ویسا با اشاره به بررسی اتهامات تقلب در انتخابات توسط کمیسیون شکایات انتخاباتی با لحن تندی نوشته که میلیونها نفر در انتخابات با قبول خطر به پای صندوق های رای رفتند، اما حالا "سه خارجی" سرنوشت انتخابات را تعیین می کنند.

اشاره روزنامه به سه عضو خارجی این کمیسیون است که از سوی سازمان ملل به این کمیسیون معرفی شده اند. این کمیسیون مسئولیت رسیدگی به شکایات و ادعاهای تقلب در انتخابات را دارد.

به نوشته ویسا آنها در افغانستان "اهداف سیاسی" دارند و اهداف خود را در این کشور جستجو می کنند. به باور روزنامه، آنان به این صورت به "حیثیت" مردم افغانستان بازی می کنند.

روزنامه افزوده که شماری از افغانها هم "آگاهانه یا ناآگاهانه" به قیمت استقلال کشور در این "بازی" شرکت دارند.

روزنامه دولتی انیس هم نوشته آنچه که در حال حاضر به بهانه گسترش دموکراسی در افغانستان صورت می گیرد، در واقع "نیشخند و استهزایی" است بر دموکراسی در این کشور.

انیس افزوده که اگر دموکراسی برای سرنگونی استبداد و به قدرت رساندن فرد مورد احترام مردم باشد، "منادیان دموکراسی" در افغانستان مفهوم آن را به "شدت آسیب رسانده و تعریف آن را وارونه" کرده اند.

هشت صبح نوشته که اگر آقای کرزی نتایج بررسی های کمیسیون شکایات انتخاباتی را نپذیرد، تشکیل دولت ائتلافی هم با مشکلاتی همراه است و تشکیل اداره موقت هم استناد قانونی ندارد، در آن صورت انتخابات با "بن بست واقعی" مواجه شده است.

به نوشته این روزنامه برگزاری مجلس بزرگ سنتی افغانها (لویه جرگه) هم در حال حاضر به دلیل این که نه آقای کرزی می تواند دعوت کننده آن باشد و نه مجلس سنا، عملاً ناممکن است.

هشت صبح در ادامه افزوده که اگر آقای کرزی رفتن به دور دوم انتخابات را نپذیرد و حکم نهایی را به دادگاه عالی ارجاع کند، آقای عبدالله آن را نخواهد پذیرفت.

نویسنده روزنامه ضمن طرح این پرسش که روی هم رفته اگر دور دوم هم برگزار شود، چه کسی تضمین می کند که در آن هم تقلب صورت نگیرد، نوشته که این همه نتیجه "سیاست کلوخ ماندن و از آب گذشتن است".

آرمان ملی در تیتر اول خود به نقل از فضل احمد معنوی عضو دادگاه عالی و عضو کمیسیون انتخابات نوشته که "دادگاه عالی صلاحیت نقض فیصله کمیسیون شکایات انتخاباتی را ندارد."

روزنامه نوشته که ستاد انتخاباتی حامد کرزی تصمیم دارد فیصله این کمیسیون را به دادگاه عالی ارجاع دهد.

آقای معنوی به آرمان ملی گفته که بر اساس قانون دادگاه عالی نمی تواند فیصله کمیسیون شکایات انتخاباتی را نقض کند و تصمیم های این کمیسیون باید "بدون چون و چرا" از سوی کمیسیون انتخابات پذیرفته شود.

اراده در مطلب صفحه نخست خود با عنوان "کرزی و عبدالله از رقابت خسته نمی شوند"، نوشته در حالی که عرصه هر روز برای آقای کرزی تنگتر می شود، او باید بار دیگر با آقای عبدالله رقابت کند.

اراده در ادامه افزوده که برگزاری دور دوم انتخابات "بی اعتباری جبران ناپذیری" برای دولت آقای کرزی است.

اما روزنامه افغانستان در سرمقاله خود نوشته که "با همه جر و بحث ها و چانه زنی هایی که در پشت پرده سیاست در باره نتایج انتخابات صورت، رفتن انتخابات به دور دوم محتمل شده است."

نویسنده مدعی است که تاخیر در اعلام نتایج انتخابات بیشتر برای "دستبرد به آرای انتخابات و اثرگذاری بر آن" بوده و اکنون با گذشته هر روز اوضاع سیاسی در کشور وخیمتر می شود.

به نظر روزنامه، "مسائل حاشیه ای" در انتخابات بسیار برجسته تر از موضوعهای اصلی آن مطرح شده و کمیسیون های انتخابات و شکایات انتخاباتی بیشتر از این که به فکر جدا کردن آرای تقلبی از آرای مردم باشند، در فکر "زد و بندهایی" اند که در پشت پرده سیاست انجام می شود.