انتخابات افغانستان و گزینه های موجود

انتظار می رود کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان نتایج کار خود را در مورد بررسی ادعاهای تقلب در انتخابات اعلام کند.

این کمیسیون ظرف هفته های اخیر مشغول بررسی ده درصد از آرای مشکوک بوده است تا در مورد سلامت آنها تصمیم بگیرد.

احتمال دارد اعلام نتایج نهایی، منجر به کشیده شدن انتخابات به دور دوم شود.

بی بی سی در آستانه اعلام نتایج انتخابات افغانستان، گزینه های احتمالی در مورد آینده نظام و سرنوشت انتخابات را به بررسی گرفته است.

اگر کرزی برنده اعلام شود

نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، حامد کرزی رئیس جمهور کنونی این کشور را با حدود پنجاه و پنج درصد کل آرا، در جایگاه اول قرار داده و عبدالله عبدالله، نزدیک ترین رقیب انتخاباتی آقای کرزی، حدود بیست و هشت درصد آرا را بدست آورده است.

Image caption حامد کرزی و عبدالله عبدالله - رقبای انتخاباتی

براساس قوانین انتخاباتی در افغانستان، یک نامزد برای برنده شدن باید بیش از پنجاه درصد رای بدست آورد، در غیر آن انتخابات میان دو نامزد پیشتاز به دور دوم کشیده می شود.

انتظار می رود بخشی از آرای انتخابات افغانستان که در نتایج ابتدایی گنجانیده شده، پس از بررسی ادعاهای تقلب در انتخابات، فاقد اعتبار اعلام شود.

اگر آقای کرزی پس از بررسی ادعاهای تقلب در انتخابات نیز بیش از پنجاه درصد رای داشته باشد، برنده انتخابات اعلام شده و انتخابات به دور دوم نخواهد رفت.

این مسئله، احتمالا نارضایتی هواداران عبدالله عبدالله، رقیب اصلی آقای کرزی در انتخابات را در پی خواهد داشت.

هنوز معلوم نیست که در این صورت، عبدالله عبدالله نتیجه نهایی انتخابات را خواهد پذیرفت یا خیر.

اگر انتخابات به دور دوم برود

در صورتی که آرای آقای کرزی پس از بررسی ادعاهای تقلب، از پنجاه درصد کمتر شود، انتخابات میان دو نامزد پیشتاز به دور دوم می رود.

این انتخابات باید ظرف دو هفته پس از اعلام نتایج انتخابات برگزار شود.

اما نزدیک شدن زمستان و راه های دشوارگذار افغانستان می تواند این روند را با مشکلات جدی روبرو کند. برف باری ها و سردی هوا، راه های بسیاری از مناطق دورافتاده افغانستان را مسدود می کند.

این نگرانی وجود دارد که برای بسیاری از افغانها، رفتن به مراکز رای دهی در مناطق دورافتاده افغانستان، دشوار و یا حتی ناممکن باشد.

علاوه بر این، مسئولان مجبور خواهند بود تا یک بار دیگر کارمندان انتخابات بگمارند، مراکز رای دهی ایجاد کنند، برگه های رای فراهم کنند و امنیت را برای برگزاری انتخابات تامین کنند.

این بار، تصمیم گیری در مورد محلی که در آن مراکز دهی برپا می شود و استخدام کارمندان انتخاباتی نیز مهم است تا از اشتباهاتی که در دور اول انتخابات صورت گرفت، جلوگیری شود.

برنامه ریزی ها برای برگزاری انتخابات افغانستان در بیستم آگوست، ماهها وقت در بر گرفته بود و دور دوم انتخابات باید در ظرف چند هفته برگزار شود. با این حال، گزارش شده که مسئولان از قبل برگه های رای دهی را برای دور دوم انتخابات چاپ کرده اند.

خبرنگاران می گویند، هیچ تضمینی وجود ندارد که مقامات بتوانند از وقوع تقلب در دور دوم انتخابات جلوگیری کرده و یا از تهدیدهای امنیتی بکاهند.

اما به تاخیر افتادن انتخابات تا بهار، افغانستان را وارد بحران سیاسی خواهد کرد، به ویژه در شرایطی که متحدان غربی افغانستان در حال بررسی این مسئله هستند که آیا تعداد سربازان خود را در افغانستان افزایش دهند یا خیر.

این بحران می تواند زمینه را برای افزایش خشونتها و فعالیت گروه های مسلح مخالف دولت فراهم کند.

دولت ائتلافی

انتخاب دوم برای افغانستان، ایجاد یک دولت ائتلافی است.

حتی اگر آرای آقای کرزی در نتایج نهایی انتخابات از پنجاه درصد کمتر شود، این احتمال وجود دارد که ائتلافی میان آقای کرزی و رقیب اصلی او - عبدالله عبدالله - شکل گیرد.

اگرچه آقای عبدالله تن دادن به چنین ائتلافی را رد کرده است، اما در روزهای اخیر، لحن او در این خصوص کمی ملایم تر به نظر می رسد.

او در گفتگو با رسانه ها بروز چهارشنبه گفت: "یک بار نتایج اعلام شود، من آماده مذاکره خواهم بود."

حامد کرزی نیز در گفتگویی که هفته گذشته از یک تلویزیون آمریکایی پخش شد، گفت او در هفت سال گذشته، به عنوان مردی شناخته شده که به "مشارکت" توجه دارد.

او گفت: "اتحاد مردم افغانستان در اینجا مهم تر است و ما برای آن به جد و جهد ادامه خواهیم داد."

برگزاری لویه جرگه

برخی تحلیلگران پیشنهاد کرده اند که یکی از گزینه های احتمالی دیگر، برگزاری لویه جرگه - گردهمایی بزرگ سیاستمداران و بزرگان قومی - برای دست یافتن به یک راه حل است.

لویه جرگه می تواند هر زمانی که لازم باشد، برگزار شود.

یکی از برنامه های احتمالی این است که آقای کرزی - حتی اگر در انتخابات پیروز شود - لویه جرگه ترتیب داده و از آنها بخواهد تا راه های حلی را برای مشروعیت دادن به این روند ارایه کنند.

مطالب مرتبط