کاخ سفید اعزام فوری نیرو به افغانستان را رد کرد

Image caption رام امانوئل در گذشته عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا بود

رام امانوئل، رئیس کارکنان کاخ سفید و از مشاوران ارشد باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، گفته است که آمریکا پس از روشن شدن سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، درباره اعزام نیرو به این کشور تصمیم خواهد گرفت.

ژنرال استانلی مک کریستال، فرمانده ارشد نظامی آمریکا و نیروهای ناتو در افغانستان خواهان اعزام هزاران نیروی کمکی کشورش به افغانستان شده است. محافظه کاران در آمریکا از این درخواست حمایت می کنند.

رام امانوئل روز یکشنبه (18 اکتبر) گفت که برای کاخ سفید مساله اصلی مشخص کردن تعداد نیروهای کمکی مورد درخواست نیست، بلکه تعیین این موضوع است که آیا دولت آتی افغانستان خواهد توانست مانند یک "شریک حقیقی" برای اداره این کشور عمل کند.

او هشدار داد که اعزام نیروی بیشتر پیش از آن که کاخ سفید تشخیص دهد که دولت جدید افغانستان "شریک حقیقی" ایالات خواهد بود یا خیر غیرمسوولانه خواهد بود.

رام امانوئل در گذشته مشاور بیل کلینتون، رئیس جمهوری پیشین آمریکا و نیز عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا بوده است.

رسانه های گروهی آمریکا از او به عنوان یکی از مقام های بانفوذ کاخ سفید که با اعزام فوری نیروهای بیشتر به افغانستان مخالف است یاد کرده اند.

دولت باراک اوباما طی هفته های گذشته سرگرم بررسی اعزام احتمالی 40 هزار نیروی نظامی بیشتر به افغانستان برای سرکوب شورشیان مسلح در این کشور است و تاکید می کند که هنوز در اینباره تصمیم نهایی اتخاذ نکرده است.

رئیس کارکنان کاخ سفید روز یکشنبه تاکید کرد که برای دولت آمریکا مهم است که در افغانستان روند انتخاباتی معتبر و دولت مشروع وجود باشد، حال این امر از طریق مذاکرات سیاسی جناح های رقیب تحقق یابد یا از طریق برگزاری دور دوم رای گیری ها حاصل شود.

آقای امانوئل تاکید کرد که آمریکا در روند انتخاباتی افغانستان دخالتی نمی کند. به گفته او این افغان ها به ویژه دولت حامد کرزی است که باید اطمینان حاصل کنند که نتیجه انتخابات معتبر و مشروع خواهد بود.

پیشتر سناتور دموکرات جان کری، رئیس کمیته سیاست خارجی مجلس سنای آمریکا، نیز درباره اعزام نیروی نظامی بیشتر به افغانستان پیش از مشخص شدن نتیجه انتخابات هشدار داده بود.

سناتور کری در مصاحبه با شبکه سی ان ان گفته بود: "کاملا غیرمسوولانه خواهد بود اگر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا پیش از مشخص شدن نتیجه انتخابات به اعزام نیروی نظامی بیشتر در این کشور متعهد شود."

گفته می شود که فشار خارجی بر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان برای پذیرش برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در صورت کاهش آرای او در بازشماری صندوق های رای افزایش یافته است.

پیشبینی می شود با پایان تحقیقات درباره موارد تخلف در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، میزان آرای آقای کرزی به کمتر از پنجاه درصد آرای اخذ شده کاهش پیدا کند و انتخابات به دور دوم کشیده شود. .

نتایج اولیه انتخابات افغانستان بیانگر پیروزی آقای کرزی با کسب 55 درصد از آرا بود.

انتظار می رود به دنبال رسیدگی به نزدیک به سه هزار اتهام تقلب از سوی کمیسیون رسیدگی به شکایات، آرای حامد کرزی به کمتر از ۵۰ در صد کاهش یابد.

حامد کرزی تاکید کرده که گزارشهای در باره تخلفات انتخاباتی، "تقلبی و سیاسی" است. به گفته دیپلمات ها، ممکن است آقای کرزی یافته های کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی را رد کند.

مطالب مرتبط