هشدار سناتور کری درباره اعزام نیروی بیشتر به افغانستان

سرباز آمریکایی در افغانستان
Image caption کاخ سفید در حال بررسی افزایش حضور نظامی آمریکا در افغانستان است

جان کری، رئیس کمیته سیاست خارجی مجلس سنای آمریکا درباره اعزام نیروی نظامی بیشتر به افغانستان پیش از مشخص شدن نتیجه انتخابات این کشور هشدار داده است.

سناتور کری گفته است دولت آمریکا برای تصمیم گیری درباره اعزام نیروی نظامی بیشتر به افغانستان باید منتظر بماند تا نتیجه انتخابات ریاست جمهوری مشخص شود.

ژنرال استانلی مک کریستال فرمانده ارشد نظامی آمریکا و نیروهای ناتو در افغانستان خواستار افزایش حضور نظامی آمریکا در افغانستان شده است.

این در حالی است که کاخ سفید سرگرم بررسی اعزام احتمالی چهل هزار نیروی نظامی بیشتر به افغانستان برای سرکوب شورشیان مسلح در این کشور است.

سخنان سناتور کری با افزایش فشار خارجی بر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان برای پذیرش برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در صورت کاهش آرای او در بازشماری صندوق های رای همزمان شده است.

پیشبینی می شود با پایان تحقیقات درباره موارد تخلف در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، میزان آرای آقای کرزی به کمتر از پنجاه درصد آرای اخذ شده کاهش پیدا کند و انتخابات به دور دوم کشیده شود.

آقای کری که به افغانستان سفر کرده است، در مصاحبه با شبکه سی ان ان گفت: "کاملا غیرمسوولانه خواهد بود اگر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا پیش از مشخص شدن نتیجه انتخابات به اعزام نیروی نظامی بیشتر در این کشور متعهد شود."

به گفته آقای کری در حالی که فرماندهان ارشد نظامی آمریکا در افغانستان یکی از شرایط بهبود وضع این کشور را ارتقای عملکرد حکومت این کشور عنوان می کنند، موافقت با اعزام نیروی بیشتر تا پیش از بروز هرگونه تغییری در عملکرد دولت افغانستان اشتباه است.

نتایج اولیه انتخابات افغانستان بیانگر پیروزی آقای کرزی با کسب 55 درصد از آرا بود.

انتظار می رود به دنبال رسیدگی به نزدیک به سه هزار اتهام تقلب از سوی کمیسیون رسیدگی به شکایات، آرای حامد کرزی به کمتر از ۵۰ در صد کاهش یابد.

آقای کرزی تاکید کرده که گزارشهای در باره تخلفات انتخاباتی، "تقلبی و سیاسی" است. به گفته دیپلماتها، ممکن است آقای کرزی یافته های کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی را رد کند.

مطالب مرتبط