افغانستان: نیاز به اعزام فوری نیروی خارجی نیست

نیروهای آمریکایی در افغانستان
Image caption در حال حاضر حدود شصت و پنج هزار سرباز آمریکایی در افغانستان حضور دارند

وزارت دفاع افغانستان در واکنش به اظهارات یک مقام کاخ سفید گفته که اوضاع افغانستان به حدی بحرانی نیست که با عدم اعزام نیروی نظامی خارجی از کنترل خارج شود.

روز یکشنبه، ۱۷ سپتامبر، یک رام امانوئل، رئیس کارکنان کاخ سفید گفت که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا پس از روشن شدن سرنوشت انتخابات افغانستان در باره اعزام نیرو به این کشور تصمیم خواهد گرفت.

پیش از این ژنرال استانلی مک کریستال، فرمانده آمریکایی ناتو در افغانستان خواستار اعزام هزاران سرباز کمکی کشورش به افغانستان شده بود.

ژنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در گفتگویی با بی بی سی گفت هر چند برای تامین امنیت بهتر در این کشور به نیروهای بیشتر نیاز است، اما وضعیت این گونه هم نیست که عدم اعزام نیرو مشکلات جدی شود.

آقای عظیمی گفت: "وضعیت به این حد اضطراری نیست که اگر این نیروها ظرف یک هفته یا ده روز به افغانستان نیایند، مشکلات جدی به وجود آید. اما پیشنهادی که از سوی ژنرال مک کرستال، فرمانده نیروهای ناتو مطرح شده یک ضرورت است."

از سوی دیگر کارشناسان امور نظامی، موجودیت فساد گسترده در نهادهای دولتی افغانستان را یکی از دلائل عمده موفقیت گروه طالبان می دانند. به گفته آنها، اگر جامعه جهانی از حکومت جدید خواستار تعهد بهبود حکومت داری در این کشور است، باید گامهای جدی تری در این زمینه بردارد.

عتیق الله بریالی، معاون پیشین وزارت دفاع افغانستان می گوید حالا جامعه جهانی به این باور رسیده است که اگر در این زمینه به زودی تصمیم نگیرد، طالبان در مناطقی به غیر از جنوب افغانستان به سرعت پیشروی خواهند کرد وناامنی ها نیز گسترش خواهد یافت.

آقای بریالی گفت: "نیروهای موجود افغانستان و نیروهای ناتو در جنگ علیه طالبان به بن بست مواجه شده است. اقدامات محدود این ها در هلمند که توانستند صرفاً سه ولسوالی (شهرستان) را از وجود طالبان پاک کنند و تبع این اقدامات شان اقدامات دیگری را در ولسوالی های مجاور، به ویژه در ولایت قندهار باید انجام می دادند."

او افزود: "این نیروها نه تنها در آن حوزه موفق نشدند حضور خود را تثبیت کنند، بلکه طالبان توانستند حضور خود را گسترده بسازند. بنا بر این با توجه به این ابتکار عمل طالبان و فوریت نیاز به این قوا و عوامل حمایت کننده این استراتژی، ضرورت اتخاذ تصمیم در آمریکا و عملی شدن آن برای فرستادن نیرو به افغانستان مبرم است."

در همین حال، کارشناسان اقدامات نیروهای بین المللی در افغانستان، به ویژه در جنوب این کشور را قناعت بخش نمی دانند. آقای بریالی با توجه به وضعیت منطقه و آغاز عملیات نظامی بر ضد طالبان در منطقه قبایلی وزیرستان پاکستان، در نزدیکی مرز با افغانستان می گوید، حالا نسبت به هر زمان دیگر به اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان بیشتر نیاز است.

مقامهای قصر سفید در حالی از به تعویق انداختن اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان سخن می گویند که جان کری، رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس سنای آمریکا از منطقه دیدار کرده و از قبل اظهار داشته تا زمانیکه وضعیت نتایج انتخابات افغانستان روشن نشود و حکومت جدید به آوردن اصلاحات متعهد نشود، اعزان نیروی بیشتر کار "غیرمسئولانه" خواهد بود.

در حال حاضر حدود ۶۵ هزار نیروی آمریکایی در افغانستان مستقر اند و قرار است این تعداد ظرف چند ماه دیگر به بیش از یک صد هزار برسد.

مطالب مرتبط