روزنامه های کابل: دوشنبه ۲۷ میزان

تاخیر در اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری ۲۹ اسد/مرداد افغانستان و جنجالهای مربوط به آن، در محور بحث های روزنامه های چاپ امروز کابل قرار دارد.

"این خسروان صلاح مملکت خویش نه که صلاح خویشتن دانند" تیتر اول روزنامه نخست است. نویسنده مطلب نوشته که پشت صحنه انتخابات افغانستان "سخت تنش زا و آگنده از معاملات و معادلات دستخوش تغییر" است.

به نظر نویسنده، اکنون در افغانستان کمتر کسی به این باور است که دیگر کمیسیون های انتخاباتی حرف اول و آخر را در باره انتخابات این کشور می زنند.

به نوشته روزنامه، سخنگویان آقای کرزی از عدم پذیرش "نتایج سیاسی شده" بررسی های کمیسیون های انتخاباتی سخن گفته اند و همچنین "خارجی ها" تلاش دارند یا انتخابات به دور دوم برود و یا آقایان کرزی و عبدالله دولت ائتلافی تشکیل دهند.

نخست در ادامه افزوده آنچه که از محتوا خالی شده، "آرای واقعی مردم" است و طرفهای درگیر حاضرند از این ارزشها برای رسیدن به اهداف خود "سوء استفاده" کنند و حتی آن را به "گروگان" بگیرند.

هشت صبح در مطلب اصلی خود هشدار داده است که اعمال "فشار خارجی" در مورد مسائل مربوط به انتخابات افغانستان، نتایج منفی در پی دارد.

به نظر روزنامه، اگر نتایج انتخابات ندیده گرفته شود و برای پایان دادن به بحران کنونی "راه میانبری" جستجو شود، بر دموکراسی و دستاوردهای روند هشت سال گذشته "خط بطلان" کشیده خواهد شد.

هشت صبح افزوده که تشکیل حکومتی "تحت فشار خارجی ها و با نفی نتایج انتخابات"، اعتماد اکثریت قاطع مردم افغانستان را نسبت به مشروعیت این حکومت از میان خواهد برد.

راه نجات هم نوشته که برای "دولت افغانستان و گروههای سیاسی، معامله های سیاسی" بیشتر از آرای مردم اولویت دارد، ولو این که در این معامله ها انتخابات و شرکت مردم در آن به "بازی" گرفته شود.

به نظر این روزنامه، در چنین شرایطی، اعتماد مردم نسبت به انتخابات و حاکمیت نظام مردم سالار در کشور در حال از دست رفتن است و مردم به این نتیجه رسیده اند که آرای آنها در تعیین سرنوشت شان "واقعاً تاثیری ندارد".

ویسا با اشاره به تاخیر اعلام نتایج نهایی انتخابات نوشته که اصل مساله این است که جامعه جهانی می خواهد حامد کرزی به نوعی "سازش" تن در دهد.

روزنامه این سازش را، که به نظر نویسنده، جامعه جهانی خواهان تعهد آن از جانب آقای کرزی پیش از اعلام نتایج نهایی انتخابات است، هم "ناممکن" و هم "جفایی" نسبت به آرای مردم افغانستان دانسته است.

آرمان ملی در سرمقاله خود این پرسش را مطرح کرده که چرا آقای کرزی نتایج انتخابات را نمی پذیرد. به نظر روزنامه آقای کرزی نمی خواهد از کرسی ریاست جمهوری کنار رود.

پیش از این گزارش شده بود که ممکن است آقای کرزی یافته های کمیسیون شکایات انتخاباتی را در پی بررسی ادعاهای تقلب نپذیرد.

آرمان ملی در ادامه تاکید کرده که یافته های کمیسیون شکایات انتخاباتی باید از سوی همه جناح های رقیب در انتخابات ریاست جمهوری پذیرفته شود.

روزنامه هشدار داده که اگر کسانی بخواهند در کشور دست به "دسیسه" بزنند، مردم افغانستان طوری با آنان "برخورد مدنی" خواهند کرد که "قیام سوم حوت" فراموش شود. اما روزنامه افغانستان در سرمقاله خود تاکید کرده که "خواست و اراده مردم" نباید فراموش شود. روزنامه نوشته که پایه هر انتخاباتی و مشروعیت هر قدرتی بستگی به اراده مردم دارد و بدون آن هیچ امری قابل قبول نخواهد بود.

به باور روزنامه، نگرانی های بین المللی و مشکلاتی که ممکن است در پی کشیده شدن انتخابات به دور دوم به میان آید "جزئی" از مساله است. به نظر نویسنده با "حدس و گمانهایی" که در باره "تحمیل اراده برخی دستها" در انتخابات به میان آمده مشکل است که مردم را برای شرکت در دور دوم انتخابات قانع کرد.

روزنامه سردی هوا و زمستان زودرس در برخی مناطق افغانستان را مشکل دیگری بر سر برگزاری دور دوم انتخابات دانسته و افزوده است که در برخی مناطق شاید این کار "ناممکن" باشد.

روزنامه ماندگار در مطلب اصلی خود به نقل از منابعی که هویت آنها را فاش نکرده نوشته است که آقای کرزی تصمیم دارد در کشور "حالت اضطرار" اعلام کند.

به نوشته این روزنامه آقای کرزی در کنار این تصمیم و در پی دیدارهایی که با برخی مقامهای غربی داشته ، نسبت به پذیرش یافته های کمیسیون شکایات انتخاباتی از خود نرمش نشان داده است.

اخیراً برنارد کوشنر وزیر، خارجه فرانسه و جان کری، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا با شماری از سیاستمداران افغان، از جمله آقایان کرزی و عبدالله دیدار و گفتگو کردند.