انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به دور دوم رفت

کرزی و عبدالله
Image caption کرزی و عبدالله هفده روز دیگر در دور دوم انتخابات رقابت می‌کنند

کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرد که دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور هفتم نوامبر برگزار می شود.

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان و یکی از دو نامزد راه یافته به دور دوم انتخابات در نشستی خبری که با حضور جان کری، سناتور آمریکایی برگزار شد، این اقدام کمیسیون انتخابات را قانونی و بر حق و طبق قانون اساسی افغانستان دانسته است.

آقای کرزی تاکید کرده که برپایی دور دوم انتخابات، به تحکیم دموکراسی و مردم سالاری در افغانستان کمک می کند.

این تصمیم کمیسیون یک روز پس از آن اعلام می شود که کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان نتیجه بررسی های خود را در مورد ادعاهای تقلب در انتخابات به کمیسیون انتخابات تحویل داد.

آقای کرزی در کنفرانس خبری روز سه شنبه که کای آیدی، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان و سفرای آمریکا و بریتانیا هم در آن حضور داشتند، گفت که مردم افغانستان یک بار دیگر فرصت انتخاب دارند.

او گفت: "دو هفته از امروز به زودی سپری می شود و مردم افغانستان یک بار دیگر به پای صندوق های رای خواهند رفت".

آقای کرزی مرحله کنونی را "دوران تاریخی برای افغانستان" توصیف کرد و افزود که برگزاری دور دوم انتخابات به دوموکراسی و مردم سالاری در افغانستان کمک می کند.

رسیدگی به تقلب

روز گذشته کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی در افغانستان نتیجه بررسی های خود را بر ادعاهای تقلب در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، به کمیسیون مستقل انتخابات این کشور تحویل داد.

یک گروه نظارت کننده بر انتخابات افغانستان گفت که در نتیجه رسیدگی به ادعاهای تقلب در انتخابات ریاست جمهوری، یک چهارم آرای مربوط به آقای کرزی باطل اعلام شده است.

آقای کرزی براساس نتیجه ابتدایی انتخابات، حدود پنجاه و پنج درصد کل آرا را بدست آورده و از نزدیک ترین رقیب انتخاباتی خود - عبدالله عبدالله - که حدود بیست و هشت درصد رای داشت، پیشی گرفته بود.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که به تاریخ بیستم آگوست - حدود دو ماه پیش - برگزار شد، با انتقادهایی در مورد بروز تقلب در آن روبرو بوده است.

تحلیلگران می گویند که چالش های عمده ای بر سر راه کمیسیون برگزاری انتخابات افغانستان قرار دارد تا دور دوم انتخابات را ظرف حدود دو هفته برگزار کند.

سردی هوا و دشوار گذار شدن راه ها در مناطق دورافتاده و کوهستانی افغانستان، علاوه بر تهدیدهای امنیتی، نگرانی های عمده بر سر راه برگزاری دور دوم انتخابات است.