نتایج نهایی انتخابات افغانستان امروز اعلام می شود

حامد کرزی و عبدالله عبدالله
Image caption احتمال دارد انتخابات میان عبدالله و کرزی به دور دوم برود

کمیسیون انتخابات افغانستان می گوید قرار است امروز (سه شنبه، 28 میزان / مهر) نتیجه نهایی انتخابات را اعلام کند.

این تصمیم یک روز پس از آن اعلام می شود که کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان نتیجه بررسی های خود را در مورد ادعاهای تقلب در انتخابات به کمیسیون انتخابات تحویل داد.

در گزارش کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی آمده که شواهد واضح و قناعت بخشی در مورد موجودیت تقلب در انتخابات بدست آورده و آرای 210 محل رای دهی را باطل اعلام کرده اند.

بی بی سی دریافته که ابطال بخشی از آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، آرای مجموعی حامد کرزی را زیر پنجاه درصد برده و به این اساس، انتخابات میان آقای کرزی و نزدیک ترین رقیب انتخاباتی او - عبدالله عبدالله - به دور دوم خواهد رفت.

نتایج ابتدایی انتخابات، حامد کرزی را با حدود پنجاه و پنج درصد رای، در جایگاه اول قرار داده بود. عبدالله عبدالله، نزدیک ترین انتخاباتی آقای کرزی حدود بیست و هشت درصد رای آورده بود.

با این حال، آقای عبدالله ادعا کرد که تقلب گسترده و سازماندهی شده ای از سوی آقای کرزی در انتخابات صورت گرفته است.

'تصمیم نهایی'

براساس قانون، کمیسیون انتخابات افغانستان آخرین نهاد تصمیم گیرنده در مورد نتایج نهایی انتخابات است؛ با این حال تحلیلگران می گویند، این کمیسیون مکلف است تا دریافت های کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی را در نظر داشته باشد.

هنوز معلوم نیست کمیسیون انتخابات افغانستان با نتایج کار کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی که آرای آقای کرزی را از پنجاه درصد پایین آورده، چگونه برخورد خواهد کرد.

نور محمد نور، سخنگوی کمیسیون انتخابات افغانستان گفت: "کمیسرها تشکیل جلسه داده و در مورد آماری که از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی به این کمیسیون رسیده بحث می کنند و تصمیم نهایی را امروز اعلام خواهند کرد."

سخنگوی ستاد انتخاباتی حامد کرزی پیش از این گفته است که آنها تصمیم کمیسیون انتخابات افغانستان را خواهند پذیرفت.

عبدالله عبدالله، رقیب انتخاباتی آقای کرزی روز گذشته گفت که او برای رفتن به دور دوم انتخابات آماده است، اما با این حال تاکید کرد که برگزاری دور دوم انتخابات، با نگرانی هایی در مورد چگونگی وضعیت امنیتی و آمادگی های لازم کمیسیون انتخابات روبرو است.

مطالب مرتبط