از رسانه های دیگر: گزارش گاردین از انتخابات افغانستان

روزنامه گاردین در شماره چهارشنبه 21 اکتبر نوشته است که رهبران غربی از تصمیم حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان، مبنی بر پذیرش برگزاری دور دوم انتخابات استقبال کرده اند.

با این حال، به نوشته گاردین، آقای کرزی حاضر نشد وجود تقلب به نفع او در انتخابات را بپذیرد و صرفا گفت برگزاری مرحله دوم رای گیری را تنها به این دلیل پذیرفته که "منافع ملی مردم" را بر منافع خودش ترجیح می دهد.

این در حالی است که بازرسان انتخابات می گویند تقلب به نفع آقای کرزی بسیار گسترده بوده و به نوشته گاردین نزدیک به یک میلیون رای از آرا او باطل اعلام شدند که این امر سبب شد آرا او از اکثریت مطلق بیافتد.

گاردین می نویسد که یک سوم کل آرا آقای کرزای مشکوک بوده اند ولی رییس جمهور افغانستان در اثر فشار جهانی و بر خلاف میل خود نهایتا حاضر به عقب نشینی از موضع سابق خودش شد.

این روزنامه می نویسد که مقامات ارشد آمریکایی گفته بودند تا زمانی که نتیجه انتخابات افغانستان "معتبر" نباشد آن کشور از اعزام نیروهای نظامی بیشتری به افغانستان خودداری خواهد کرد.

به نوشته گاردین، تصمیم آقای کرزی موجب خشنودی رهبران آمریکا، بریتانیا و فرانسه (کشورهایی که هزاران سرباز در افغانستان مستقر دارند) شد.

با این حال آقای کرزی گفته است که حاضر به تشکیل دولت ائتلافی با رقیب اصلی خود، دکتر عبدالله عبدالله نیست. او گفته است که "افغانستان نیاز به دولت وحدت ملی دارد نه دولت ائتلافی."

گاردین می نویسد احتمال تکرار تقلب زیاد است چون کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان واقعا مستقل نیست و طرفداران آقای کرزی در آن نفوذ بسیار زیادی دارند.

دکتر عبدالله خواستار دگردیسی کامل این کمیسیون شده تا انتخابات دوره دوم عادلانه برگزار شود. پیتر گالبریت، مقام سابق سازمان ملل در کابل، که به دلیل افشا گستردگی تقلب شغل خود را از دست داد، نیز خواستار اصلاح ساختاری این کمیسیون بوده است.

مطالب مرتبط