'شماری از کارمندان انتخاباتی افغانستان برکنار شده اند'

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد
Image caption آقای بان می گوید تبدیل کارمندان انتخاباتی برای تضمین شفافیت انتخابات ضروری است

در آستانه برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، سازمان ملل متحد گفته که مسئولان انتخاباتی در این کشور که در تقلب انتخابات ماه آگوست دخیل بودند، از وظایف شان برکنار شده اند.

پیشتر، دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار برگناری بیش از نیمی از کارمندان ارشد انتخاباتی افغانستان شده بود.

بان کی مون به بی بی سی گفت که برای تضمین "شفافیت و اعتبار" دور دوم انتخابات، برکناری حدود دوصد کارمند انتخاباتی لازم است.

رهبران جهان از تصمیم حامد کرزی به پذیرفتن برگزاری دور دوم انتخابات استقبال کرده اند.

آقای کرزی ادعای پیروزی در دور اول انتخابات را داشت، اما رسیدگی به ادعاهای تقلب در انتخابات باعث برگزاری دور دوم میان حامد کرزی و رقیب عمده انتخاباتی او - عبدالله عبدالله - شده است.

دور دوم انتخابات افغانستان قرار است در تاریخ هفتم نوامبر امسال، یعنی حدود سه هفته دیگر برگزار شود.

رئیس جمهور افغانستان روز گذشته گفت: "حالا زمان رفتن به سوی ثبات و وحدت ملی است" در حالیکه عبدالله عبدالله، نامزد دیگر انتخابات و رقیب اصلی آقای کرزی نیز اظهار داشت که برگزاری دور دوم انتخابات"به دموکراسی و تقویت باور مردم نسبت به روند دموکراسی کمک می کند."

همزمان، برخی گزارشها حاکی از آن است که احتمال دارد حامد کرزی و عبدالله عبدالله برای جلوگیری از رفتن به دور دوم انتخابات، در مورد ائتلاف با هم توافق کنند اما این مسئله در کنفرانس روز گذشته حامد کرزی رد شد و آقای کرزی تاکید کرد که اگر قرار می بود دولت ائتلافی ترتیب داده شود، تصمیم به برگزاری دور دوم انتخابات گرفته نمی شد.

اقدامات لازم

ناظران می گویند، استخدام کارمندان جدید از سوی کمیسیون انتخابات افغانستان، با توجه به فاصله اندک زمانی تا برگزاری دور دوم انتخابات، چالش عمده ای به حساب می رود.

اما نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل می گوید، روند برکناری حدود دوصد کارمند انتخاباتی و استخدام کارمندان جدید برای برگزاری دور دوم انتخابات، از قبل آغاز شده است.

پیشتر از این، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد از تقلب در دور اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان سخن گفته و تاکید کرده بود که اقدامات لازم برای شفافیت دور دوم انتخابات اتخاذ خواهد شد.

او گفت که از مشاهده تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری ماه آگوست در افغانستان "درس دردناکی" آموخته است.

آقای بان به بی بی سی گفت: "ما متوجه شدیم که این برای یک دموکراسی جوان تا حدی مشکل است که روی پای خود بایستد، اگرچه همکاری های قوی بین المللی و به ویژه همکاری سازمان ملل متحد را با خود داشت."

او گفت که برای تضمین اینکه عین اشتباهات دوباره تکرار نشود، سازمان ملل متحد به کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان مشورت می دهد که کارمندان انتخاباتی را که در تقلب دست داشتند، تبدیل کند.

آقای بان افزود: "ما تلاش می کنیم تا تمامی مقاماتی را که رهنمودها را دنبال نکرده اند و یا کسانی را که در روند تقلب دست داشتند، تبدیل کنیم."

Image caption آقای اوباما از برگزاری دور دوم انتخابات افغانستان استقبال کرد

او ادامه داد: "ما همچنین تلاش خواهیم کرد تا از تمامی محلات رای دهی بازدید کنیم تا مطمئن شویم که چنین تقلبی یک بار دیگر اتفاق نخواهد افتاد."

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین این اتهامات را رد کرد که گویا آنها در پی پرده انداختن روی تقلباتی بوده که در دور اول انتخابات روی داد، او گفت، مسئله این نبود که تقلب را پنهان کنیم، بلکه مسئله روی چگونگی برخورد با آن بود.

استقبال جهانی

از زمان برگزاری دور اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که با ادعاهای تقلب همراه بود، تلاشهای فزاینده ای از سوی غرب صورت گرفته تا تنش های سیاسی را در افغانستان آرام کنند.

آمریکا که در حال بررسی اعزام سربازان بیشتر به افغانستان است، اعلام کرد که این کشور تا زمانی که جنجالهای سیاسی در افغانستان حل نشود، سرباز بیشتر به این کشور اعزام نخواهد کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از رفتن انتخابات افغانستان به دور دوم استقبال کرد و گفت: "حالا موضوع حیاتی این است که تمامی عناصر جامعه افغانستان با هم یکجا شده و تلاش کنند دموکراسی، صلح و عدالت تقویت شود."

نتایج ابتدایی انتخابات، حامد کرزی را با حدود پنجاه و پنج درصد کل آرا، در جایگاه اول قرار داده و فاصله زیادی را میان او و رقیب اصلی انتخاباتی اش - عبدالله عبدالله با حدود بیست و هشت درصد رای - تعیین کرده بود.

اما روز دوشنبه این هفته، کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان دستور داد که آرای 210 مرکز رای دهی به دلیل موجودیت تقلب در آن، باطل شود.

این مسئله، آرای مجموعی آقای کرزی را به 49.67 درصد کاهش داد و کمیسیون انتخابات افغانستان نیز تصمیم خود را به برگزاری دور دوم انتخابات اعلام کرد.

خبرنگاران می گویند، هیچ تضمینی وجود ندارد که دور دوم انتخابات بدون تقلب برگزار شود.

مطالب مرتبط