هشدار سازمان ملل در مورد تجارت مواد مخدر در افغانستان

کشتزار خشخاش در افغانستان
Image caption یک مزرعه خشخاش در افغانستان

دفتر مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد می گوید تعداد افرادی که سالانه به دلیل استفاده از مواد مخدر افغانستان در کشورهای عضو ناتو می میرند، پنج مرتبه بیشتر از تلفات سربازان ناتو در افغانستان در هشت سال اخیر است.

در گزارش تازه ای که از سوی این دفتر منتشر شده، آمده است که افغانستان هنوز حدود ۹۲ درصد مواد خام را برای تولید هروئین در سراسر جهان فراهم می کند.

این گزارش می افزاید که تجارت مواد مخدر در سراسر جهان، زمینه اعتیاد را برای میلیونها نفر فراهم کرده و منجر به مرگ صد هزار نفر در سال می شود.

این گزارش افزوده که هر سال، حدود ۱۵۰ تن مواد مخدر به ویژه هروئین از افغانستان به پاکستان قاچاق می شود و این آمار در مورد دیگر کشور همسایه افغانستان یعنی ایران - کمی کمتر است.

انتونیو ماریا کوستا، مسئول اجرایی دفتر مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد می گوید: "مناطق مرزی افغانستان و پاکستان، به بزرگترین منطقه در جهان برای تجارت هر چیز تبدیل شده است؛ از تجارت مواد مخدر گرفته تا تجارت اسلحه و وسایلی که در ساختن بمب از آن به کار گرفته می شود، حتی تجارت انسان ها و پناهجویان".

وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان در واکنش به این گزارش از دستاوردهای خود در عرصه مبارزه با مواد مخدر دفاع کرده و گفته که هم اکنون تولید مواد مخدر در افغانستان، در مقایسه با سالهای گذشته بیست و دو درصد کاهش یافته است.

'آمار تکان دهنده'

در گزارش دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد (UNODC) آمده است که قاچاق مواد مخدر از افغانستان به روسیه، سالانه به مرگ بیش از سی هزار نفر در این کشور می انجامد که این رقم، بیشتر از تعداد سربازان ارتش سرخ است که در ظرف ده سال حضور در افغانستان کشته شدند.

این آمار در مورد کشورهای عضو ناتو نیز تکان دهنده است. گزارش خاطر نشان کرده که مواد مخدر قاچاق شده از افغانستان به کشورهای عضو ناتو، سالانه بیش از ده هزار نفر را به کام مرگ می کشاند؛ آماری که به گفته دفتر مبارزه با جرایم و مواد مخدر، پنج مرتبه بیشتر از کل تلفات ناتو در افغانستان در جریان هشت سال اخیر است.

Image caption طالبان از تجارت مواد مخدر پول هنگفتی به جیب می زنند

گزارش همچنین تاکید دارد که گروه طالبان در افغانستان به مراتب بیشتر از گذشته از تجارت مواد مخدر سود می برند.

'جنگ گسترده'

براساس این گزارش، عواید طالبان از تجارت مواد مخدر، به ۹۰ تا ۱۶۰ میلیارد دلار در سال می رسد که با استفاده از این پول جنگ فرساینده ای را علیه نیروهای خارجی در افغانستان به پیش می برند.

مسئول اجرایی دفتر مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد می گوید: "حضور مستقیم طالبان در تجارت مواد مخدر، به آنها فرصت می دهد تا جنگ گسترده و پیچیده ای را به پیش ببرند."

آقای کوستا می افزاید: "بسیاری از این افراد برای ارگانهای اطلاعاتی خارجی و افغانی شناخته شده هستند، اما چرا نامهای این افراد براساس قطعنامه ۱۷۳۵ و ۱۸۲۲، در اختیار شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار نمی گیرد تا سفر و دارایی های آنان ممنوع شود؟"

گزارش هشدار داده که تجارت پر سود مواد مخدر، سایر گروه های شورشی را نیز در منطقه تشویق می کند تا از روش مشابهی کار گرفته و از این طریق خود را تمویل کنند.

این گزارش افزوده که پول درآوردن از قاچاق مواد مخدر که در مرز میان افغانستان و پاکستان سابقه طولانی دارد، حالا به سوی آسیای میانه در حال پیشروی است.

مطالب مرتبط