مبارزات انتخاباتی در افغانستان آغاز می شود

تبلیغات انتخاباتی

مبارزات انتخاباتی برای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تا دو روز دیگر رسما آغاز می شود.

کمیسیون انتخابات افغانستان، از عبدالله عبدالله و حامد کرزی، دو نامزد این انتخابات خواسته که منابع مالی شان را برای پیش برد مبارزات انتخاباتی در اختیار این کمیسیون قرار دهند.

قرار است دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ هفتم ماه نوامبر امسال برگزار شود.

دور اول انتخابات که در بیستم آگوست امسال برگزار شد، با ادعاهای در مورد تقلب روبرو بود.

اگرچه نتایج ابتدایی انتخابات، آرای آقای کرزی را حدود پنجاه و پنج درصد اعلام کرد، اما رسیدگی به ادعاهای تقلب در انتخابات، مجموع آرای آقای کرزی را از پنجاه درصد پایین آورد و انتخابات ریاست جمهوری، براساس قانون اساسی افغانستان، به دور دوم کشیده شد.

آمادگی ها برای برگزاری دور دوم انتخابات از قبل آغاز شده است. نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل می گوید، تمامی مواد مورد نیاز انتخابات را ظرف روزهای آینده به سراسر افغانستان منتقل می کنند.

تماس با مردم

عبدالله عبدالله و حامد کرزی، دو رقیب دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، یک بار دیگر وارد مبارزات انتخاباتی می شوند تا افغانها را قانع کنند که به آنان رای بدهند.

هنوز دیوارهای شهرهای افغانستان از عکسها و تصاویر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری پاک نشده است و شعارهای انتخاباتی چهل و یک نامزد دور اول انتخابات – به شمول عبدالله عبدالله و حامد کرزی – هنوز بر سر و صورت شهرها نصب است.

ستادهای انتخاباتی عبدالله و کرزی می گویند، این بار تلاشها آنها بیشتر بر این خواهد بود تا به جای نصب عکس و شعار، از نزدیک با مردم به تماس شوند.

این دو نامزد ریاست جمهوری، براساس قانون، چهل و هشت ساعت قبل از برگزاری انتخابات در هفتم نوامبر باید به مبارزات انتخاباتی خود پایان دهند.

همزمان با این، کمیسیون انتخابات افغانستان در حال برنامه ریزی برای چگونگی برگزاری دور دوم انتخابات است و مسئولان این کمیسیون، با حامد کرزی، رئیس جمهور و شماری از اعضای کابینه افغانستان در همین مورد دیدار کرده اند.

مطالب مرتبط