انتخابات افغانستان؛ بازگشت به نقطه آغاز

پلیس افغان در روز انتخابات بیستم آگوست
Image caption پلیس افغان در انتخابات بیستم آگوست

کاروانهای که صندوق های رای و سایر اقلام لازم انتخاباتی را به تازگی از گوشه و کنار افغانستان جمع کرده و به کابل منتقل کرده اند، حالا یک بار دیگر راه ولایات افغانستان را در پیش می گیرند.

کمیسیون انتخابات افغانستان و نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل باید نیز از نو برای برگزاری انتخابات برنامه ریزی کنند.

زمان به زودی می گذرد و مسئولان انتخابات باید کار چندین ماهه را در فاصله دو هفته تکمیل کنند.

زمستان در افغانستان از راه می رسد و از همین حالا در مناطقی از افغانستان برفباری شروع شده است. راه های دشوارگذار در مناطق کوهستانی افغانستان، در فصل سرما غیرقابل دسترس می شود و تازه تهدیدهای امنیتی نیز وضعیت را بدتر می کند.

در دور اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، مسئولان امنیتی از ماهها آمادگی ها برای تامین امنیت انتخابات را آغاز کرده و هزاران نفر از نیروهای امنیتی در سراسر افغانستان مستقر شده بودند.

با این حال، مسئولان برگزاری انتخابات در افغانستان اگرچه چالشهای عظیمی را که سر راه برگزاری دور دوم انتخابات قرار دارد می پذیرند، اما تاکید دارند که از هفته ها قبل پیش بین رفتن انتخابات به دور دوم بوده و آمادگی های لازم را اتخاذ کرده اند.

مشارکت مردم

حالا اگر کمیسیون انتخابات افغانستان بتواند جای کارمندان خود را که به دلیل اتهام دست داشتن در تقلب های دور اول انتخابات برکنار کرده، سر وقت پر کند، و برگه ها و صندوقهای رای نیز به موقع به تمام مناطق افغانستان انتقال داده شود، سوال مهم دیگر این خواهد بود که آیا افغانها یک بار دیگر خطر رفتن به پای صندوق های رای را خواهند پذیرفت؟

Image caption فرا رسی زمستان چالش عمده سر راه برگزاری دور دوم انتخابات است

داستان لعل محمد، مرد سی و پنج ساله افغان که می گفت افراد مسلح گوش ها و بینی او را به دلیل داشتن کارت رای دهی در ولایت دایکندی افغانستان بریده اند، برای چندین هفته سر زبانها بود و گزارشهای دیگری نیز که حاکی از بریدن انگشت چندین فرد برای شرکت در انتخابات بود، به گوش افغانها رسیده است.

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان مردم کشورش را به شرکت در انتخابات تشویق کرده و گفته که این بار تعداد بیشتری باید به مراکز رای دهی رفته و در تعیین سرنوشت خود سهم بگیرند.

اما آیا این درخواست از سوی مردم افغانستان جدی گرفته می شود؟ فیض محمد، یک معلم افغان در کابل، به جای جواب دادن به این سوال، پرسش خود را مطرح می کند: "چه فایده دارد؟"

او می گوید: "در انتخابات اول هزار خطر را قبول کردیم و رفتیم و رای دادیم... فرزندان خود را هم گفتیم بروید رای بدهید، در انتخابات سهم بگیرید، اما نتیجه چه شد و چرا باز یک بار دیگر رای بدهیم؟"

باز هم تقلب؟

این سوال و دهها سوال دیگر از جمله اینکه چه ضمانتی وجود دارد که در دور دوم انتخابات نیز تقلب صورت نمی گیرد، افکار عامه را در افغانستان به خود مشغول کرده است.

سازمان ملل متحد و کمیسیون انتخابات افغانستان می گوید همه تلاشها را به خرج خواهند داد تا از بروز تقلب در دور دوم انتخابات جلوگیری شود.

Image caption افغانستان از نو برای برگزاری انتخابات آماده می شود

سازمان ملل متحد می گوید، حدود دوصد کارمند انتخاباتی در افغانستان که متهم به دست داشتن در تقلب بوده اند، با افراد دیگری تعویض شده اند.

با این حال، هیچ کسی را نمی توان سراغ گرفت که شفافیت دور دوم انتخابات را تضمین کند.

کای آیدی، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان می گوید امکان ندارد ظرف دو هفته دیگر، تغییرات اساسی در روند برگزاری انتخابات وارد شود.

ائتلافی در راه است؟

اما حامد کرزی و عبدالله عبدالله، برعلاوه رهبران جهان، رفتن انتخابات به دور دوم را به سود دموکراسی و مردم سالاری در افغانستان دانسته اند.

هر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، برای رفتن به دور دوم اعلام آمادگی کرده اند، اما بحثی که به تازگی در حلقات سیاسی کابل مطرح می شود در مورد تلاشهایی برای شکل گیری ائتلاف میان حامد کرزی و عبدالله عبدالله است تا از رفتن انتخابات به دور دوم جلوگیری شود.

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان با آنکه گفته است در پی تشکیل حکومت ائتلافی نیست، اما راه را برای "مشارکت ملی" باز نگهداشته است.

عبدالله عبدالله نیز اخیرا گفت که آمادگی کامل برای رفتن به دور دوم انتخابات دارد، اما افزود که درها برای گفتگو در آینده باز خواهد بود.

اگرچه در عین حال فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان نسبت به برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور طی دو هفته آینده ابراز اطمینان کرده است.

با این همه، پیش بینی این مسایل در مورد افغانستان کار دشواری است. آنچه در حال حاضر برای همه روشن است اینکه افغانها یک بار دیگر به تاریخ هفتم نوامبر به پای صندوق های رای رفته و از میان دو نفر یکی را انتخاب خواهند کرد؛ مگر اینکه راه دیگری پیش پای آنان گذاشته شود.

مطالب مرتبط