به روز شده:  11:36 گرينويچ - جمعه 23 اکتبر 2009 - 01 آبان 1388

ستاد عبدالله: مدیران کمیسیون انتخابات برکنار شوند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله، رقیب انتخاباتی حامد کرزی گفته است تا زمانی که مدیران ارشد کمیسیون مستقل انتخابات برکنار نشده اند، باید انتخابات به تعویق بیفتد.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با شرکت این دو نامزد قرار است ۱۶ عقرب/آبان برگزار شود.

فاضل سانچارکی، سخنگوی ستاد انتخاباتی آقای عبدالله به بی بی سی گفت که عزیزالله لودین، رئیس، داوود علی نجفی، رئیس دارالانشا (دبیرخانه) کمیسیون انتخابات و زکریا بارکزی، معاون او "جانبدارانه" عمل می کنند و باید برکنار شوند.

آقای سانچارکی گفت: "ما می خواهیم که رهبران ارشد کمیسیون انتخابات، به شمول آقای لودین، داوود علی نجفی و آقای بارکزی، که در عمق کارهای کمیسیون قرار داشتند و اعتبار خود را از دست داده اند، تغییر کنند و به جای شان افراد طرف اعتماد هر دو کاندیدا توظیف شوند تا بتوانند انتخابات را با شفافیت و سلامت برگزار کنند."

عبدالله عبدالله

آقای عبدالله و ستاد او پیش از این هم کمیسیون انتخابات را متهم به عدم رعایت بیطرفی کرده بود

او افزود: "اگر به خواستها و شرایط ما توجه نشود، دیدگاهها و نظرات ما پذیرفته نشود و یک کمیسیون قابل اعتماد برای هر دو طرف به وجود نیاید، ممکن است ما در رفتن به طرف انتخابات تامل بیشتر کنیم و بخواهیم که انتخابات تا زمان پذیرفتن شرایط ما به تعویق بیفتد."

سخنگوی ستاد انتخاباتی آقای عبدالله گفت: "این کمیسیونی که از نظر ما صلاحیت ندارد، به آن اعتماد نداریم و خواهان تغییرش هستیم، همچنان جانبدارانه عمل می کند و در جهت به پیروزی رساندن یک کاندیدای مشخص حرکت می کند."

اما آقای نجفی سخنان او را "صرفاً یک ادعا" خواند و گفت که در این مورد اگر سندی وجود داشته باشد، باید ارائه شود و مسئولان کمیسیون انتخابات در این زمینه پاسخگو هستند.

رئیس دارالانشای کمیسیون انتخابات افزود در صورتی که سندی در باره عدم رعایت بیطرفی رئیس و اعضای کمیسیون انتخابات و همچنین خود او وجود نداشته باشد، این سخنان در شمار "ادعاهایی است که از اول انتخابات دور نخست وجود داشته اشت".

آقای عبدالله و ستاد انتخاباتی او پیش از این هم کمیسیون انتخابات را متهم به حمایت از حامد کرزی، رئیس جمهوری و دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری کرده بود.

آقای سانچارکی گفت در حالی که قرار است فردا، شنبه، ۲ میزان/مهر، مبارزات انتخاباتی دور دوم آغاز شود، کمیسیون انتخابات هنوز کمیسیون انتخابات اطلاعات لازم را در اختیار ستاد انتخاباتی آقای عبدالله قرار نداده است.

داوود علی نجفی

آقای نجفی گفت که مسائل مربوط به مبارزات انتخاباتی پیش از این به اطلاع نامزدها رسیده است

آقای سانچارکی گفت: "متاسفانه کمیسیون انتخابات، که نتوانسته بیطرفی و استقلال خود را حفظ کند، به طور مطلق با ما ارتباط نداشته و ما در جریان تصامیم کمیسیون قرار نداریم."

او افزود: "به عنوان مثال، هنوز ما نمی دانیم که شماره انتخاباتی ما چند است؟ هنوز ما نمی فهمیم که اوراقی (برگه های رایدهی) که چاپ شده و توزیع می شود، آیا همان اوراق سابق است یا اوراق جدیدی چاپ شده است؟ آیا شماره کانداها یک و دو است یا همان شماره های ۳۵ و ۳۷ سابق است؟ هیچ چیزی در اختیار ما قرار نگرفته است و در سردرگمی قرار داریم."

اما داوود علی نجفی، رئیس دارالانشا (دبیرخانه) کمیسیون انتخابات گفت که اصول مبارزات انتخاباتی در دور دوم تغییری نکرده و این مبارزات در واقع ادامه همان مبارزات دور نخست است.

آقای نجفی ضمن رد سخنان سخنگوی ستاد انتخاباتی آقای عبدالله گفت که این موضوع ها قبلاً به اطلاع همه رسانده شده است.

رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات همچنین گفت آقای کرزی در برگه های جدید در ردیف نخست با شماره ۱ و آقای عبدالله در جایگاه دوم و با شماره ۲ خواهند بود. به گفته او، نشانهای انتخاباتی این نامزدها هم تغییر نکرده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.