به روز شده:  13:59 گرينويچ - شنبه 24 اکتبر 2009 - 02 آبان 1388

عبدالله: برای حضور در دور دوم شرط دارم

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

عبدالله عبدالله، یکی از دو کاندیدای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، روز جمعه ۲۳ اکتبر به بی بی سی فارسی گفت برای شرکت در دور دوم انتخابات شرایطی دارد که طی یک یا دو روز آینده اعلام خواهد کرد.

چند ساعت پیش از آن سخنگوی ستاد انتخاباتی آقای عبدالله به بی بی سی فارسی گفته بود اگر چند فرد مشخص از مدیران ارشد کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تغییر نکنند، عبدالله عبدالله در دور دوم انتخابات که قرار است ۷ نوامبر برگزار شود، شرکت نخواهد کرد.

آقای عبدااله در پاسخ به این سوال که موضعش درباره این اظهارنظر رئیس ستادش چیست، گفت او برای اطمینان از برگزاری انتخاباتت آزاد، عادلانه و شفاف شرایط و پیشنهادهای مشخصی دارد که ظرف یک یا دو روز آینده اعلام خواهد کرد.

آقای عبدالله گفت مقام های کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در دور اول نشان دادند که از یک کاندیدای خاص حمایت می کنند.

آقای عبدالله گفت در حالی که طبق قانون انتخابات افغانستان، نظر کمیسیون شکایت های انتخاباتی در مورد نتایج، نظر نهایی است، مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات در برابر پذیرش نتایج اعلام شده از طرف کمیسیون شکایت مقاومت کردند و در نهایت هم نتایجی غیر از آنچه به آنها داده شده بود، اعلام کردند.

پیشتر فاضل سانچارکی، سخنگوی ستاد انتخاباتی آقای عبدالله به بی بی سی گفته بود که عزیزالله لودین، رئیس، داوود علی نجفی، رئیس دارالانشا (دبیرخانه) کمیسیون انتخابات و زکریا بارکزی، معاون او "جانبدارانه" عمل می کنند و باید برکنار شوند.

سخنگوی ستاد انتخاباتی آقای عبدالله گفت: "این کمیسیونی که از نظر ما صلاحیت ندارد، به آن اعتماد نداریم و خواهان تغییرش هستیم، همچنان جانبدارانه عمل می کند و در جهت به پیروزی رساندن یک کاندیدای مشخص حرکت می کند."

اما آقای نجفی سخنان او را "صرفاً یک ادعا" خواند و گفت که در این مورد اگر سندی وجود داشته باشد، باید ارائه شود و مسئولان کمیسیون انتخابات در این زمینه پاسخگو هستند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.