موافقت وزیران دفاع ناتو با نیروی اضافی برای افغانستان

راسموسن
Image caption آندرس فوگ راسموسن در اجلاس ناتو در براتیسلاوا صحبت می کرد

آندرس فوگ راسموسن، دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو می گوید وزیران دفاع کشورهای عضو این سازمان از پیشنهاد ژنرال استانلی مک کریستال، فرمانده نیروهای بین المللی در افغانستان برای اعزام نیروهای اضافی به این کشور کاملا حمایت کرده اند.

ژنرال مک کریستال برنامه گسترده ای را برای مقابله با شورش و ناآرامی در افغانستان پیشنهاد و درخواست کرده که 40 هزار سرباز اضافی به افغانستان اعزام شوند.

دبیر کل پیمان ناتو در اجلاس وزیران دفاع ناتو در براتیسلاوا پایتخت جمهوری اسلواکی این موضوع را اعلام کرد.

ولی رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا در این اجلاس یک بار دیگر علنا از تایید این برنامه خودداری کرد.

وی گفت که او فقط برای شنیدن نظرهای مختلف به براتیسلاوا آمده و ماموریت دارد که این نقطه نظرات را به اطلاع باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا برساند.

آقای گیتس گفت دولت آقای اوباما همچنان به بررسی و ارزیابی برخورد آمریکا با مسئله افغانستان ادامه می دهد و طی چند هفته آینده گزینه های مشخصی را مد نظر قرار خواهد داد.

پیشتر کای آیدی، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان، در اجلاس براتیسلاوا از پیشنهاد اعزام نیروهای اضافی به افغانستان حمایت کرده بود.

کای آیده گفت که او با نظر ژنرال مک کریستال برای تقویت نیروهای بین المللی در افغانستان کاملا موافق است ولی به نظر او کشورهای بیشتری باید خود را متعهد به اعزام سرباز به افغانستان کنند.

مطالب مرتبط