برنامه ای برای مبارزه با تغییرات آب و هوا در افغانستان

مصطفی ظاهر، رئیس اداره محیط زیست افغانستان
Image caption آقای ظاهر گفت با آن که افغانستان در تولید گازهای گلخانه ای نقشی ندارد، اما از پیامدهای منفی آن به میزان زیادی آسیب دیده است

شماری از جوانان افغان در روز جهانی مبارزه با تغییرات آب و هوایی برنامه ای را برای بالا بردن آگاهی عمومی در کابل به راه انداخته اند.

بیست و چهارم اکتبر روز جهانی مبارزه با تغییرات آب و هوایی است و در این روز نهادها و طرفداران حفظ محیط برای جلب توجه همگانی برنامه های ویژه ای را به راه می اندازند.

افزایش گازهای گلخانه ای از دلائل عمده تغییرات آب و هوایی در جهان شمرده می شود، اما در افغانستان این گاز به میزان ناچیزی تولید می شود و نقشی در تغییرات آب و هوا در سطح جهانی ندارد.

ولی کارشناسان می گویند افغانستان از جمله کشورهایی است که به میزان قابل توجهی از پیامدهای گرمایش زمین به دلیل افزایش این گازها آسیب می بیند. خشکسالی های پی هم در این کشور یکی از نشانه های آسیب گرمایش زمین در افغانستان دانسته می شود.

طرفداران حفظ محیط زیست در افغانستان به همین دلیل تلاش می کنند توجه همگانی را برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای در سطح جهان و توجه به محیط زیست در سطح کشور جلب کنند.

جوانانی که امروز در غرب کابل گردهم آمدند، با شعار "جهان را نجات دهید" به تشویق مردم به توسعه فضای سبز در کشور پرداختند.

سید مسعود هاشمی یکی از این جوانان در پاسخ به این پرسش که چرا برنامه خود را از دامنه کوهی در غرب کابل انتخاب کرده است، گفت: "همه بدانند که چرا تغییر در رودخانه کابل، چرا تغییر در اقلیم و چرا تغییر در برفهای زمستانی کوههای پغمان به وجود آمده است که ما همیشه در باره آنها صحبت می کنیم، اما دلیل اصلی آن را نمی دانیم."

آنان غرس نهال، جلوگیری از قطع درختان، نگهداری جنگلها و پوشش گیاهی کوهها و جلوگیری از بکار گیری مواد سوخت دودزا در حفظ محیط زیست را در کشور بسیار بااهمیت دانستند.

آنان می گویند جنبشی را در سراسر افغانستان به وجود می آورند تا آگاهی مردم را در این زمینه ها به گونه گسترده ای بالا برند تا مردم به حفظ محیط زیست و توسعه فضای سبز توجه دایمی داشته باشند.

شماری از جوانان کشورهای عضو سازمان همکاریهای اقتصادی جنوب آسیا، سارک، هم در سازماندهی برنامه امروز در غرب کابل نقش داشته اند.

مصطفی ظاهر، رئیس اداره محیط زیست افغانستان هم در این مراسم امروز شرکت کرد و گفت با آن که افغانستان در گرمایش زمین نقشی ندارد، اما آسیب های آن را متحمل می شود.

او گفت این کشورهای بزرگ توسعه یافته هستند که گازهای گلخانه ای تولید می کنند، اما پیامدهای منفی آن نصیب کشورهای فقیر می شود.

آقای ظاهر گفت: "اثرات گرمایش زمین را که ما (در افغانستان) می بینیم بسیار زیاد است. شما این اثرات را بر زندگی حیوانات می بینید، بر زراعت می بینید، بر حشرات می بینید و بر درختها می بینید."

اداره محیط زیست افغانستان ماه گذشته هشدار داده بود که این کشور در معرض خطر تغییرات آب و هوایی ناشی از گرمایش زمین قرار گرفته است.

کارشناسان گفته اند که تولید گازهای گلخانه ای به میزان کنونی می تواند میزان گرمی کره زمین را ظرف ۱۰ تا ۱۲ سال آینده تا یک و نیم درجه سانتیگراد بالا ببرد.

آب شدن یخ های قطب شمال و جنوب، بالا آمدن سطح آب دریاها و شیوع بیماریهای گوناگون و از میان رفتن نسل های برخی از گیاهان و حیوانات از پیامدهای عمده گرمایش زمین دانسته می شود.