روزنامه های کابل: شنبه ۲ عقرب

چالش های بر سر راه برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان مهمترین موضوع بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

قرار است این انتخابات با شرکت حامد کرزی و عبدالله عبدالله در روز ۱۶ عقرب/آبان برگزار شود.

انیس، روزنامه دولتی، در سرمقاله خود با اشاره به فرستادن نخستین محموله های تدارکاتی به مراکز رایگیری، نوشته که آغاز تلاش ها برای برگزاری دور دوم انتخابات برای کمیسیون انتخابات و نهادهای امنیتی اهمیت زیادی دارد.

به باور نویسنده دور نخست انتخابات باعث "توسعه بحران سیاسی" در کشور شد، اما کم شدن شمار نامزدها و تجربه انتخابات گذشته از میزان مشکلات خواهد کاست.

این روزنامه در ادامه افزوده که رفتن به دور دوم انتخابات هم برای حامد کرزی و هم برای عبدالله عبدالله "دلگرم کننده و سرشار از امید" است.

اما هشت صبح نوشته که تقلب در دور اول انتخابات ارزشهایی مانند دموکراسی، قانونگرایی و حتی صلاحیت و توانایی مردم افغانستان در اجرای دموکراسی را زیر سوال برد.

به نظر روزنامه "تقلب سیستماتیک" و انکار "قاطعانه" مسئولان برگزاری انتخابات، به اعتماد عمومی آسیب رساند و علاقه مندی مردم به شرکت در دور دوم را کاهش داد.

هشت صبح به این باور است که اکنون برای اعاده اعتماد عمومی با کسانی که در تقلب دست داشته اند، باید برخورد جدی صورت گیرد و حتی کمیسیون انتخابات "از نو تشکیل شود."

آرمان ملی نوشته که اگر دور دوم انتخابات با همان شرایط دور اول برگزار شود، در این دور هم "تقلب گسترده و سازمان یافته" صورت خواهد گرفت.

روزنامه برای شفافیت دور دوم پیشنهاد کرده کسانی که در دور اول در تقلب دست داشته و شناسایی شده اند، باید مجازات و آن عده از اعضای کمیسیون که "به نفع آقای کرزی" کار کرده اند هم کار برکنار شوند.

آرمان ملی همچنین نوشته که کارمندان حکومتی که اتهام "جعل و تقلب" علیه شان وجود دارد، هم برکنار و به دادگاه معرفی شوند و همچنین مراکز رایگیری که نظارت بر آنها ممکن نیست، آرای آنها معتبر دانسته نشود.

ماندگار در مطلب اصلی خود با عنوان "آسیب شناسی دور دوم انتخابات" نوشته که هنوز هم چالش هایی بر سر راه این دور انتخابات وجود دارد.

بیسوادی بیشتر رای دهندگان و امکان تقلب از موارد عمده ای است که این روزنامه آنها را از چالش های عمده دور دوم انتخابات دانسته است.

به باور ماندگار، برکناری ۲۰۰ کارمند کمیسیون انتخابات نمی تواند احتمال تقلب در دور دوم را منتفی کند. نویسنده افزوده که این موضوع باید توسط نهادهای حقوقی، قضایی و کمیسیون انتخابات بررسی شود.

سروش ملت هم نوشته است که هنوز هم "نگرانی ها و اما اگرهایی" در ارتباط به سلامت و شفافیت دور دوم انتخابات ریاست جمهوری وجود دارد. نویسنده با اشاره به اتهاماتی که ستاد انتخاباتی آقای عبدالله در باره "عدم بیطرفی" کمیسیون انتخابات و همچنین تاخیر انتخابات به دلیل سردی هوا و مشکلات امنیتی مطرح شده، نوشته با این همه آنچه که اهمیت دارد، "منافع ملی" است.

سروش ملت در ادامه افزوده هر نوع ادعا و طرحی که در چارچوب قانون اساسی کشور مطرح نشود، نمی تواند به موثریت و مفید بودن آن برای سرنوشت کشور امیدوار بود.

روزنامه چراغ در سرمقاله خود پرسیده که آمریکا در افغانستان و پاکستان با چه گروهی می جنگد، طالبان یا القاعده. به نظر روزنامه جنگ در این دو کشور با هر گروهی که باشد، هدفی "دور از دسترس" ندارد.

به باور نویسنده، "فرایند جداسازی" طالبان و القاعده و به دنبال آن عنوان کردن "طالبان میانه رو" و مشارکت آنها در قدرت در افغانستان، "نتیجه مطلوبی" در پی نداشته است.

چراغ افزوده اگر آمریکا بتواند تفاوت میان طالبان افغانستان و پاکستان و همچنین گروه القاعده را در افکار عمومی به گونه جدی "تزریق" کند، بخش بزرگی از دشمنان خود را اگرنه به دوستان خود دست کم به "ناظران بیطرف" مبدل خواهد کرد.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود با اشاره به موافقت وزیران دفاع ناتو برای اعزام نیروی بیشتر به افغانستان، حامیان این کشور و جامعه جهانی را متهم به "بی مبالاتی" کرده است.

به نظر روزنامه، بازسازی در افغانستان تقریباً متوقف شده، اصلاحات اداری مورد بی توجهی قرار گرفته در زمینه نظامی هم میان کشورهای مختلف هماهنگی لازم برای مقابله با طالبان وجود ندارد.

به باور این روزنامه، پیامد این بی مبالاتی ها "فقر گسترده، بیکاری، ناامنی فیزیکی، شغلی و روانی، فساد ریشه دار و مواد مخدر" است که همه جهان شاهد آن در افغانستان است.

روزنامه اگر چه توافق جدید اعضای ناتو را "فال نیک" دانسته اما افزوده است که اگر اعزام نیروهای تازه با "سردرگمی ها و نابسامانی های گذشته" همراه باشد، ناکامی آن قطعی به نظر می رسد.