روزنامه های کابل: یکشنبه ۳ عقرب

چالش های موجود بر سر راه برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، موضوع اصلی روزنامه های چاپ امروز کابل است.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری با شرکت حامد کرزی، رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله، وزیر پیشین خارجه در ۱۶ عقرب/آبان برگزار خواهد شد.

روزنامه نخست در مطلب اصلی خود با عنوان "آمریکا، کرزی و عبدالله" نوشته که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان آمریکا را در "تنگنا" قرار داده است.

به باور این روزنامه، آمریکا "نهایت تلاش" خود را به خرج داد تا این انتخابات به دور دوم کشانده شود، نویسنده اما افزوده که سیاستگذاران کاخ سفید و دیپلماتهای آمریکایی در کابل هنوز هم نتوانسته اند به "شریک خوب" برای آمریکا در افغانستان دست یابند.

به نظر نخست، آقای عبدالله برای آمریکا "گزینه جایگزین" آقای کرزی شمرده می شود، اما به باور نویسنده این دشوار است که آقای عبدالله بتواند در انتخابات ۱۶ عقرب موقعیت بهتری نسبت به آقای کرزی داشته باشد.

ماندگار مدیران ارشد کمیسیون انتخابات را متهم به دست داشتن در تقلب دور نخست انتخابات کرده و نوشته که هنوز هم آنها بر سر کارند و می توانند در دور دوم هم "برنامه بریزند و تقلب کنند."

این روزنامه همچنین افزوده که اگر آنها از کارهای خود برکنار نشوند و در سمت های خود باقی بمانند، ممکن است دور دوم انتخابات در موقع معین آن برگزار نشود.

ماندگار پیشنهاد کرده است که "نهادهای حقوقی و مجلس نمایندگان" طرحی برای تعیین مدیران کمیسیون انتخابات بپردازند و خوبتر این است که هر دو نامزد افراد "صادق، مسلمان، متعهد به خدا، وطن و مردم" را در راس این کمیسیون قرار دهند.

اما روزنامه افغانستان با اشاره به شرط های آقای عبدالله برای شرکت در انتخابات، نوشته که ممکن است "نامزدی که امیدی به پیروزی ندارد"، به بهانه ای از رقابت کنار رود و مشروعیت حکومت آینده را زیر سوال ببرد.

سخنگوی ستاد انتخاباتی آقای عبدالله اخیراً اعلام کرد که این نامزد انتخابات برای شرکت در دور دوم انتخابات "شرایطی" دارد و اگر شرایط او پذیرفته نشود، ممکن است او برای شرکت در آن تامل بیشتری کند.

روزنامه در ادامه ابراز تاسف کرده که "منافع ملی" در کشور به شدت تحت تاثیر "تمایلات شخصی" قرار گرفته و نخبگان کشور حاضرند برای دست یافتن به منافع شخصی، منافع ملی را نادیده بگیرند.

نویسنده تاکید کرده که "خط سرخ منافع ملی" نباید شکسته شود و نامزدها و احزاب سیاسی برای رسیدن به منافع شخصی خود سرنوشت آینده جامعه و کشور را به "بازی" نگیرند.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود با اشاره به نشست وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو در جمهوری اسلواکی نوشته که ماموریت ناتو در افغانستان "پیچیده" است.

وزیران دفاع ناتو در این نشست موافقت کردند که برای مبارزه با شورشیان در افغانستان نیروهای بیشتری اعزام شود.

پیشتر از آن فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان درخواست اعزام نیرو به این کشور را مطرح کرده بود.

انیس در ادامه افزوده که ماموریت ناتو در افغانستان زمانی به پیروزی می رسد که این سازمان برای تقویت نیروهای داخلی این کشور سرمایه گذاری کند.

به نظر انیس، تجهیز و تقویت ارتش افغانستان می تواند وظایف مهم و پیچیده ای را که نیروهای ناتو در این کشور در پیش دارند، کاهش دهد.

ناتو در حال حاضر بیش از ۶۵ هزار سرباز در افغانستان دارد.