محقق: شرایط عبدالله در مورد کمیسیون انتخابات غیر قانونی است

محمد محقق

حاجی محمد محقق رهبرحزب وحدت اسلامی مردم افغانستان شرایط عبدالله در مورد دور دوم انتخابات را غیر قانونی خواند.

آقای محقق که در دور قبلی نیز از آقای کرزی حمایت کرده بود، گفت ائتلاف حزبش با آقای کرزی در دور دوم انتخابات به قوت خود باقی است.

محمد محقق در یک گفتگوی اختصاصی با ببرک احساس در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است تاکید عبدالله عبدالله برشرایطی مانند تغییر اعضای کمیسیون انتخابات، دور دوم انتخابات را با چالش جدی مواجه کند، گفت"

اینکه آقای کرزی آماده شد برای رفتن به دور دوم انتخابات و از طرف تیم دکتر عبدالله شرایطی وضع شده، فکر می کنم که این شرایط زیاد مبنای حقوقی و قانونی ندارد. چون ما در قانون اساسی چنین چیزی را نداریم و تعیین اعضای کمیسیون انتخابات از صلاحیت های رئیس جمهوری است.

ما تبصره ای در قانون نداریم که اگر یکی از کاندیداها تقاضا کند که مثلاً اعضای کمیسیون برکنار شود، تقاضایی فوق قانون است.

اما اینکه واقعاً آنها (آقای عبدالله) این ملاحظه را دارند و یا اینکه این بهانه ای است برای طفره رفتن از دور دوم انتخابات، آن را بیشتر آینده روشن می کند که تا چه حدی قضیه جدی می شود و ادله ای را که ایشان برای نرفتن به انتخابات اقامه می کنند دیده شود.

اگر فرض کنیم آقای عبدالله دور دوم انتخابات را تحریم کند، چه پیش خواهد آمد.

اگر ایشان (انتخابات را) تحریم کنند، در قانون اساسی چیز روشنی در باره این مساله نیست، قانون اساسی در این مورد ساکت است.

درقانون اساسی آمده است که در صورتی که یکی از دونامزد انتخابات فوت می کند چه باید کرد، اما در مورد اینکه( یکی از نامزدان) انصراف بدهد یا اعتراض کند، ما پیشبینی در قانون نداریم که در آن صورت چه می شود.

Image caption محمد محقق و جنرال دوستم در دور اول انتخابات از حامد کرزی حمایت کرده بودند

شما و جنرال دوستم در یک ائتلاف، در دور اول انتخابات از متحدین حامد کرزی بودید، در دور دوم انتخابات که قرار است تا دو هفته دیگر برگزار شود ائتلاف شما از کدام یک از کاندیدها حمایت خواهد کرد؟

البته ما در دور اول از جناب آقای کرزی حمایت کردیم و حمایت حزب وحدت و جنبش( جنبش ملی اسلامی) مشترکا با آقای کرزی بود و در این حمایت ما بیشتر آراء جامعه شیعه و هزاره راکه به طرف ما نگاه می کردند، به نفع آقای کرزی به صندوق ها ریخته شد.

مردم از ما استقبال کردند و به این مسیر( حمایت از کرزی) رفتند، چگونه می شود که ما به طرف دیگر فرمان بدهیم. ما با جنبش بر اساس یک تدبیر نشستیم و تصمیم گرفتیم و سعی کردیم که کاری کنیم که به نفع افغانستان باشد و به نفع مردم ما باشد.

ما در دور اول انتخابات به نفع آقای کرزی رای دادیم. این بار هم امیدواریم که مردم ما با ما باشد و ما از آقای کرزی حمایت می کنیم.

گفته می شود که شما شرایطی داشتید برای حمایت از کرزی در دور اول، از جمله گفته می شود که آقای کرزی قبول کرده بود که در صورت برنده شدن شما را 20 در صد در قدرت سهیم سازد.

نفش مشارکت جامعه هزاره و شیعه، نفس مشارکت حزب وحدت جنبش و برادران ازبک و ترکمن در ساختار نظام به نفع افغانستان است، برای این که حکومتی که بر مبنای مشارکت ملی ساخته نشود به نفع افغانستان نیست. وقتی که ما مشارکت کردیم، در حقیقت دولتی با پشتوانه بسیار گسترده ملی ساخته می شود و این به نفع افغانستان است.

علاوه بر 20 درصد مشارکت در قدرت، گفته می شود که آقای کرزی وعده داده بود که پنج وزارت را به ائتلاف شما واگذار می کند و همچنین شما خواستار این شده بودید که دو ولسوالی (فرمانداری) در مناطق هزاره نشین به ولایت( استان) تبدیل شود آیا این درست است؟

ما با آقای کرزی در چهار عرصه با هم تفاهم کرده بودیم: یکی مشارکت در ساختار نظام و ساختار حکومت که باید به تناسب شعاع وجودی جامعه شیعه و هزاره اینها در ساختار نظام تلفیق شوند و تبعیض و نابرابری از ساختار نظام افغانستان زدوده شود.

مساله دوم انکشاف (توسعه) متوازن بود. اگر کسی کمی چشم خود را باز کند و نگاه کند، در هشت سال گذشته این طوری نبوده مثلا ما بعد از هشت سال هنوز هم در مناطق هزاره جات یک کیلومتر جاده پخته (آسفالت شده) نداریم.

حالا این چه ربطی دارد با این که شما یک واحد های اداری را بزرگتر کنید؟

حرف من نا تمام ماند، مساله این است که در عرصه باز سازی زیر بنا ها مانند احداث جاده ها تامین برق، آب، خدمات بهداشتی و همچنین دیگر عرصه باید توازن رعایت شود.

مساله دیگر مساله تعدیل واحد های اداری است، واحد های اداری در مناطق هزاره ها برمبنای حکومت های تبعیضی گذشته طوری ساخته شده که هر بخش آن به یک منطقه دیگری مربوط شده مثل انگشت ششم.

بنا بر این در امور باز سازی و همه عرصه های دیگر به نحوی به کنار مانده اند.

مثلا اگر ولایت غزنی را مثال بدهم هزاره ها نه در ساختار اداری ولایت حضور دارند و نه به باز سازی هفت هشت ولسوالی که حدود 500 هزار جمعیت دارند توجه شده است.

بنا براین ما تعدیل واحد های اداری را از جناب آقای کرزی خواستار شدیم و همچنین ما خواستار مشارکت همه در ساختار قدرت سیاسی هستیم.

مشخصا کدام واحد های اداری را می خواهید بزرگتر شوند؟

ما خواستار تبدیل ولسوالی جاغوری و ولسوالی بهسود به ولایت هستیم. که اگر این مناطق کماکان در ساختار های قبلی شان باقی بمانند دهها سال دیگر نیز از خدمات اجتماعی محروم خواهند ماند.

شما گفتید در دور دوم هم از آقای کرزی حمایت می کنید، آیا این بار شرایط شما برای حمایت از آقای کرزی تغییر کرده است؟

چیزی تغییر نکرده است، چه در رابطه به حمایت ما از آقای کرزی، اگرچه ائتلاف ها در افغانستان شکننده بوده است ولی توافق ما با آقای کرزی همچنان پا برجا است.

اگر آقای کرزی شرایط شما را در دور دوم انتخابات نپذیرد، آیا شما باز هم از هوادران خود خواهید خواست که به آقای کرزی رای دهند؟

نیازی به مذاکرات مجدد نیست. این همان انتخابات است که صرفا دو مرحله ای شده است.

پس توافقات همچنان باقی است؟

بلی به قوت خود باقی است.

مطالب مرتبط