انتقال مواد تدارکاتی انتخابات به ولایات تکمیل شد

انتقال تدارکات انتخاباتی با کمک حیوانات در افغانستان - عکس از یوناما
Image caption حیواناتی چون اسب و خر نقش مهمی در انتقال تدارکات انتخاباتی بازی می کنند

کمیسیون انتخابات افغانستان می گوید کار انتقال مواد تدارکاتی انتخابات به تمامی ولایات افغانستان تکمیل شده است.

به گفته مقامات کمیسیون انتخابات، این مواد شامل برگه های رای دهی، رنگ، و سایر موادی است که در برگزاری انتخابات به کار می رود.

نور محمد نور، سخنگوی کمیسیون انتخابات می گوید این مواد به مراکز ولایات منتقل شده و قرار است انتقال آن به مراکز رای دهی در ولسوالی های افغانستان نیز در روزهای آینده انجام شود.

انتقال این مواد به ولایات سراسر افغانستان، تا حدودی از نگرانی ها در مورد آمادگی برای برگزاری انتخابات افغانستان در فاصله حدود دو هفته می کاهد.

اما هنوز کارهای زیادی باید انجام شود؛ از جمله انتقال مواد به مراکز انتخاباتی در مناطق دورافتاده و دشوارگذار، تعیین موقعیت مراکز رای دهی و بررسی چالشهای امنیتی در این مراکز.

سردی هوا و دشوارگذار شدن برخی از ولسوالی های دورافتاده در افغانستان، در کنار تهدیدهای امنیتی، از مشکلات اصلی بر سر راه برگزاری دور دوم انتخابات است.

با این حال، کمیسیون انتخابات افغانستان می گوید که انتقال مواد تدارکات انتخابات به ولایات این کشور بیشتر از طریق هوا صورت گرفته است.

در نظر است انتقال این مواد به ولسوالی های افغانستان، بیشتر از طریق ترانسپورت زمینی و همچنین استفاده از چهارپایان انجام شود.

دومین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که در بیستم آگوست برگزار شد، با ادعاهای گسترده تقلب روبرو بود.

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، پس از حدود دو ماه بررسی اعلام کرد که بخشی از آرای انتخابات را باطل کرده و از این رو، آرای حامد کرزی که براساس نتایج ابتدایی انتخابات حدود پنجاه و پنج درصد بود، به کمتر از پنجاه در صد رسید.

براساس قوانین افغانستان، هرگاه هیچ یک از نامزدهای ریاست جمهوری نتوانند بیش از پنجاه درصد آرا را از آن خود کنند، انتخابات میان دو نامزد پیشتاز به دور دوم کشیده می شود.

در حالی که مبارزات انتخاباتی برای دور دوم انتخابات آغاز شده است، عبدالله عبدالله، یکی از دو نامزد این دور، خواستار برکناری مقامات ارشد کمیسیون انتخابات و تعلیق وظایف سه وزیر کابینه کرزی شده که به گفته او، از آقای کرزی در انتخابات جانبداری می کنند.

آقای عبدالله همچنین درخواست کرده که در کمیسیون انتخابات افغانستان، افرادی گماشته شوند که مورد اعتماد هر دو نامزد باشند.

مطالب مرتبط