روزنامه های کابل: دوشنبه ۴ عقرب

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر موضوع مشارکت مردم در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را مورد بحث قرار داده اند.

دور دوم انتخابات در روز ۱۶ عقرب/آبان با شرکت حامد کرزی، رئیس جمهوری نامزد انتخابات و عبدالله عبدالله وزیر پیشین خارجه و دیگر نامزد انتخابات برگزار خواهد شد.

هشت صبح در صفحه نخست خود نوشته که هنوز هیچ نشانه ای از مبارزات انتخاباتی دیده نمی شود و "گویی اصلاً دور دومی برای انتخابات وجود ندارد."

این روزنامه همچنین در سرمقاله خود نوشته که "حجم بالای تقلب" در دور اول باعث "سرخوردگی و کاهش اشتیاق عمومی" به شرکت در انتخابات شده است.

اما سرمقاله نویس هشت صبح به این نظر است که نامزدهای انتخابات دور دوم باید برنامه های خود را برای مردم توضیح دهند و این بیشتر از این که حق خود آنها باشد، حق مردم است. به باور نویسنده، اگر مردم به گونه پرشوری در انتخابات شرکت کنند، مشکلات دور اول را جبران خواهد کرد.

ولی انیس، روزنامه دولتی در سرمقاله خود نوشته که تلاشهایی که در روزهای اخیر از سوی نامزدها برای جلب حمایت سران قومی و گروههای سیاسی به راه افتاده، نشانه ای از اجتناب ناپذیری برگزاری دور دوم انتخابات است.

این روزنامه هم با توجه به احتمال پایین بودن میزان مشارکت مردم در انتخابات، بر دادن انگیزه به مردم برای مشارکت در انتخابات تاکید کرده و آن را مهم دانسته است.

به باور انیس، مشارکت مردم در انتخابات می تواند بسیاری از مشکلات سیاسی را در کشور حل کند و برای تامین صلح و ثبات و تقویت دموکراسی در کشور کمک کند.

سروش ملت در صفحه نخست خود نوشته که برخی تلاش دارند با طرح مشکلاتی مانند ناامنی و سردی هوا، "فضای یاس" را در میان مردم گسترش دهند و میزان مشارکت مردم در انتخابات را کاهش دهند.

روزنامه گزارش داده که علی رغم "بی برنامگی" ستادهای مرکزی نامزدها در کابل، دفاتر ولایتی آنها فعالیت های خود را آغاز کرده و به نظر می رسد مردم در ولایات با گرمی بیشتر در انتخابات شرکت کنند.

سروش ملت همچنین در سرمقاله خود نوشته که کشیده شدن انتخابات به دور دوم برای تقویت و نهادینه سازی دموکراسی در کشور موثر است. نویسنده در ادامه افزوده که اطمینان مردم از تامین امنیت، میزان مشارکت آنها را در انتخابات افزایش خواهد داد.

راه نجات در تیتر اول خود نوشته که "ثبات سیاسی افغانستان در دست مردم است". نویسنده در ادامه مطلب نوشته که مردم علی رغم بی باوری شان به روند انتخابات، باید با حضور گسترده خود از یک سو برگزاری شفاف انتخابات را مساعد کنند و از سوی دیگر نشان دهند که همیشه در صحنه هستند.

نویسنده راه نجات تاکید کرده که دولت، نامزدها و همچنین رسانه ها باید با روی دست گرفتن برنامه های ملی و دوری از "اختلاف و تفرقه" مردم را به روند انتخابات معتقد سازند و شرایطی را آماده کنند که دیگر با آرای مردم "بازی و معامله" نشود.

روزنامه افغانستان هم تاکید کرده است نهادهای ملی باید مردم را به رفتن به پای صندوق های رای تشویق کنند و زمینه مشارکت گسترده آنها را فراهم کنند.

به نظر نویسنده، فضای سیاسی کشور نیازمند فضای داغ، تشویق کننده و انتخاباتی است و ستادهای انتخاباتی نامزدها در این زمینه نقش بسیار مهم دارند.

روزنامه اما در ادامه افزوده که "اگر فضای سیاسی کشور با خلق پرسشها، ابهامات و دامن زدن به اختلافات و اما و گرهای بی پایان پرشود، دیدگاه مردم نسبت به انتخابات تحت تاثیر قرار خواهد گرفت."

ماندگار در مطلب اصلی خود نوشته که فضای کشور در آستانه برگزاری انتخابات "وضعیت چندان رضایت بخش به نظر نمی رسد". به باور نویسنده، افغانستان در وضعیت کنونی دارد وارد "بحران دیگر" می شود.

روزنامه به این نظر است که اگر به "شرطها و بسته پیشنهادی" آقای عبدالله توجه نشود، می تواند "صفحه های ناگواری" را در مسیر تاریخ کشور باز کند.

ماندگار در ادامه افزوده که اگر دور دوم انتخابات با همان پیشفرض های دور انتخابات برگزار شود و اطمینانی از شفافیت در این دور وجود نداشته باشد، در آن صورت آقای کرزی باید "به تنهایی" به سوی انتخابات برود. به نظر روزنامه، این هم ممکن نیست و وضعیت به گونه ای خواهد بود که برآمدن از آن "مخمصه" دشوار می نماید.

مدیر مسئول آرمان ملی این احتمال را مطرح کرده که ممکن است عبدالله عبدالله رفتن به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را تحریم کند.

به نظر نویسنده، اگر دور دوم انتخابات هم با مشکلات مواجه شود، در آن صورت در کشور "فاجعه سیاسی و خلاء قدرت" به میان خواهد آمد و آقای کرزی ادامه کار خود را به عنوان رئیس جهموری توجیه حقوقی کند.

روزنامه با فرض ارجاع موضوع انتخابات به دادگاه عالی، نوشته که حکم این دادگاه به دلیل این که برگزیده آقای کرزی است، اعتبار ندارد. نویسنده پیشنهاد کرده که جامعه بین المللی به ویژه دفتر نمایندگی سازمان ملل تلاش کنند تا کمیسیون واقعاً مستقل انتخابات ایجاد شود.

آرمان ملی افزوده اگر این طور نشود، در آن صورت مشروعیت حکومت از دست می رود و برای جلوگیری از فاجعه سیاسی در کشور از "همین حالا" باید راهکاری برای تشکیل یک "حکومت سرپرست" سنجیده شود.