رقبای انتخاباتی افغانستان احتمال ائتلاف را رد کردند

حامد کرزی و عبدالله عبدالله
Image caption هر دو رقیب انتخاباتی احتمال ائتلاف در آستانه انتخابات را رد کرده اند

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان و رقیب انتخاباتی او - عبدالله عبدالله - هر گونه ائتلاف در آستانه برگزاری دور دوم انتخابات را رد کرده اند.

پیش از این شایعاتی وجود داشت که آمریکا خواهان ایجاد حکومت ائتلافی میان دو رقیب انتخاباتی است تا از رفتن انتخابات به دور دوم که با چالشهای متعددی روبروست، جلوگیری شود.

اما هر دو نامزد در گفتگو با رسانه های آمریکایی گفته اند که آنها به برگزاری دور دوم انتخابات متعهد هستند.

بحث ایجاد حکومت ائتلافی میان عبدالله عبدالله و حامد کرزی، اخیرا در برخی محافل سیاسی کابل مطرح بوده و رسانه های داخلی این کشور نیز به این موضوع پرداخته اند.

طرفداران این ائتلاف استدلال می کنند که برگزاری دور دوم انتخابات در شرایط کنونی در افغانستان با چالشهای اقلیمی و امنیتی که وجود دارد، برای افغانستان مشکل ساز خواهد بود.

'اهانت به دموکراسی'

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در گفتگو با تلویزیون سی ان ان گفت، ائتلاف برای جلوگیری از رفتن به دور دوم "اهانت به دموکراسی خواهد بود."

آقای کرزی گفت: "این (انتخابات) باید برگزار شود. قبل از توافق برای رفتن به دور دوم، اطمینان خود را از تمامی بازیگران بین المللی حاصل کردم که دور دوم انتخابات دقیقا همانگونه که وعده شده است، برگزار شود."

عبدالله عبدالله، رقیب انتخاباتی آقای کرزی نیز در گفتگو با فاکس نیوز گفت که او معامله در آستانه انتخابات را رد می کند و "برای رفتن به دور دوم آماده است."

بدنبال رسیدگی کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان به ادعاهای تقلب در انتخابات بیستم آگوست، و پس از میانجیگری های بین المللی، به شمول گفتگوهای تلفونی و دیدار دپلماتهای غربی از کابل، حامد کرزی پذیرفت که دور دوم انتخابات برگزار شود.

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی صدها هزار رای از نامزدهای پیشتاز ریاست جمهوری را به دلیل تقلب، باطل اعلام کرد و در نتیجه، آراء حامد کرزی، زیر پنجاه درصد رفت.

این کمیسیون همچنین پیشنهاد کرد که هزاران کارمند انتخاباتی که در تقلب دست داشته اند، با افراد دیگری تعویض شده و مراکز انتخاباتی که در آن تقلب صورت گرفته بود، در دور دوم انتخابات تعطیل شود.

در حالی که مبارزات انتخاباتی برای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان آغاز شده است، طالبان تهدید کرده اند که حملات خود را شدت خواهند داد و به رای دهندگان افغان هشدار داده اند که در انتخابات شرکت نکنند.

مطالب مرتبط