کرزی: شرایط عبدالله غیر عملی است

حامد کرزی

حامد کرزی شرایط عبدالله عبدالله، رقیب انتخاباتی خود را غیرعملی خواند و از او خواست که در رقابت های انتخاباتی شرکت کند.

آقای عبدالله برای شرکت در انتخابات شرط گذاشته که رئیس کمیسیون انتخابات برکنار شود و وظایف وزیران معارف (آموزش و پرورش)، داخله (کشور)، سرحدات و رئیس کل اداره ارگانهای محلی به حال تعلیق درآید.

آقای کرزی در گفتگویی ویژه با ببرک احساس، مسئول دفتر بی بی سی در کابل گفت که دولت تلاش می کند دور دوم انتخابات به بهترین شکل آن انجام شود.

او در آغاز این گفتگو در پاسخ به این پرسش که آیا امکان برآورده شدن شرایط آقای عبدالله وجود دارد، گفت: "پیش از برگزاری مرحله اول انتخابات، تعدادی از مسئولان بلندپایه دولت به طور علنی از بعضی کاندیداها حمایت کردند ولی ما تغییری نیاوردیم و لازم ندانستیم."

آقای کرزی گفت: "خواستیم که آنها این آزادی را داشته باشند که برای کسی که دلخواه شان است، مبارزه انتخاباتی کنند و رای بدهند. حالا هم من فکر می کنم که تغییرات به صلاح انتخابات و کشور ما نیست."

"وزرا و مامورانی که دکتر عبدالله برکناری آنها از وظایف شان را خواسته، آنها کاری خلاف قانونی نکرده اند مطابق طرزالعملی که دارند و براساس چیزی که قانون برای آنها تعیین کرده، به کار خود ادامه می دهند. اگر هفت روز پیش از انتخابات حرف از تغییر گسترده در دولت بزنیم، بدون شک، هم انتخابات صدمه می بیند و هم به صلاح وطن نخواهد بود."

حامد کرزی افزود: "من نمی خواهم که برادرم، دکتر عبدالله را به بهانه جویی متهم کنم، آرزویم این است که ما دو نفر که برای مرحله دوم انتخابات کاندید هستیم، با برادری و اتفاق و با آرزوی نیکبختی ملت افغانستان به سوی مرحله دوم انتخابات برویم، از ملت افغانستان رای بخواهیم، هر کسی که برنده شد، به او تبریک بگوییم و او حکومت آینده خود را بسازد."

ولی افکار عمومی نگران است که ممکن است با این شرایطی که رقیب شما مطرح می کند، اصلاً دور دوم انتخابات برگزار نشود؟

قانون به برگزاری انتخابات دستور داده است. قانون اساسی افغانستان روشن است. زمانی که انتخابات برنده واضحی ندارد، دور دوم انتخابات میان دو نامزدی که حایز مقامهای اول و دوم هستند، برگزار شود. پس قانون دستور داده که انتخابات به هر صورت باید برگزار شود.

شما گفتید که نمی توانید از این انتخابات بگریزید، اگر رقیب شما بگریزد، آنگاه چه خواهد شد؟

خوب این حق را ایشان دارند که کاندیدا باشند یا صرفنظر کنند. کاندیدا بودن برای انتخابات ریاست جمهوری اجباری نیست، این در اختیار خود ما است، اما قانون حکم کرده که انتخابات در هر صورت باید برگزار شود.

با حضور یک کاندیدا؟

این را باید کمیسیون انتخابات و مراجع قانونی ما تصمیم بگیرند. در این مورد من اظهار نظر نمی توانم، اما آرزومندم که انتخابات صورت بگیرد و به موقعش و در مطابقت با حکم قانون اساسی افغانستان صورت گیرد.

برمی گردیم به روزی که شما موافقت خود را با برگزاری دور دوم انتخابات اعلام کردید و گفتید که رفتن به دور دوم انتخابات مشروعیت نظام و دموکراسی را تضمین می کند، آیا از رفتن به دور دوم خوشحال هستید؟

مطلقاً. من فکر می کنم کاری که شد، به خیر افغانستان است. دور اول انتخابات ما متاسفانه بدنام شد. یک میلیون و سیصد هزار رای مردم افغانستان بدنام شد و زیر سوال قرار گرفت و ای کاش چنین نمی شد.

ولی برای نیکنامی افغانستان و تقویت مردمسالاری و دموکراسی در افغانستان و تقویت پایبندی به قانون اساسی، برای هر رئیس جمهوری آینده، بسیار خوب شد که انتخابات به دور دوم رفت؛ هم قانون تطبیق شد، هم نهادهای مردمسالاری ما تقویت شد و هم به دنیا نشان دادیم که درافغانستان چیزی مطابق قانون نباشد، نه رئیس جمهوری و نه هیچ کس دیگری در مقابلش نمی ایستد.

ولی در اول محاسبه شما چنین بود که شما برنده هستید و اتهام تقلب گسترده را رد می کردید، چطور شد که ناگهان همه چیز تغییر کرد؟

خوب این که برنده بودم یا نه، این را می گذاریم به (قضاوت) مردم افغانستان که آنها رای داده بودند. مردم در سراسر افغانستان با وجود مشکلات شدید، با وجود تهدیدها، حمله ها، راکتها و بمبها آمدند رای دادند.

به خیر ما همین بود که انتخابات را به دور دوم ببریم، اگر من برنده هم اعلام می شدم، این پیروزی من به خیر مردم افغانستان نبود، چون انتخابات بدنام شده بود و حکومتی هم که من می ساختم به خیر مردم نبود.

بنابر این من بهتر دانستم که انتخابات به دور دوم برود و با انتخابات پاکتر و شفافتر و انتخاباتی که لکه بدنامی نداشته باشد، برنده شوم بهتر است.

ولی حسی که اکنون در میان مردم وجود دارد، این است که در پی دیپلماسی فشرده میان کابل و واشنگتن تصمیم بر این شد که انتخابات به دور دوم برود.

میان ما و آمریکا صحبت های زیادی شد، صحبت های زیادی میان ما و انگلیس و دیگر کشورهای جامعه جهانی شد و تبلیغاتی که علیه انتخابات افغانستان شد، حتی شک مرا برانگیخت که شاید انتخابات همین طور باشد.

سه روز پیش از این که برگزاری مرحله دوم انتخابات را اعلام کنیم، در جلسه ای که (نمایندگان) جامعه جهانی، کمیسیون شکایات و کمیسیون انتخابات حضور داشتند و با هم تبادل نظر می کردیم، برای من ثابت شد که انتخابات چیزی نبود که در رسانه ها تبلیغ شده بود بلکه بسیار بهتر از آن بود.

این که من برنده بودم یا نه، در مورد آن صحبت نمی کنیم، مهم این است که قانون اساسی تطبیق شود و رای مردم احترام شود. مهم این است که رئیس جهوری، چه من باشم یا کسی دیگر، مطابق قانون اساسی کارهایش را به پیش ببرد. تهداب این کار را امروز گذاشتیم.

و اگر بازهم اتهام تقلب گسترده در دور دوم انتخابات وارد شد، در آن صورت شما جامعه جهانی را چگونه قناعت می دهید که انتخابات به طور شفاف برگزار شده است؟

اگر (وقوع تقلب) حقیقت باشد، باید اصلاحش کنیم و تبلیغات را باید نپذیریم و به پیش برویم هر که برنده باشد، حکومت خود را بسازد.

دولت به عنوان دولت چه تدابیری را روی دست گرفته که تقلب صورت نگیرد؟

چیزی که در حد توانایی ما است، در دور اول کوشش خود را کردیم و در دوم هم بسیار زیاد کوشش می کنیم. با بی ثباتی که در منطقه است و با دست هایی که در این جا بازی می کنند، باید کوشش زیاد کنیم تا انتخابات به بهترین وجه ممکن انجام شود.

مطالب مرتبط