روزنامه های کابل: سه شنبه ۵ عقرب

شرایط پیشنهادی عبدالله عبدالله برای شرکت در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در محور بحث های روزنامه های چاپ امروز کابل قرار دارد.

آقای عبدالله برکناری رئیس کمیسیون انتخابات و تعلیق وظایف وزیران داخله/کشور، آموزش و پرورش و سرحدات را به عنوان شرایط خود برای شرکت در انتخابات اعلام کرد، اما حامد کرزی، رئیس جمهوری و رقیب او آنها را رد کرد.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ۱۶ عقرب/آبان با شرکت آقایان عبدالله و کرزی برگزار خود شد.

سروش ملت در مطلب اصلی خود با عنوان "یک جوال دوز به دیگران، یک سوزن به خود"، شرایط آقای عبدالله برای شرکت در انتخابات را نقد کرده است.

به نظر روزنامه، تقلب و سوء استفاده از امکانات عمومی در انتخابات را نمی تواند انکار کرد، اما نویسنده افزوده که "انصافاً" باید گفت که از این امکانات در مناطق مختلف، توسط افراد مختلف و به نفع هر دو نامزد استفاده شده است.

سروش ملت نوشته که "منصفانه نیست که بگوییم چون آقای کرزی در راس حکومت قرار دارد، بنابر این تمام مقامات دولتی به نفع وی فعالیت کرده، بلکه باید گفت که این شرایط به نفع تمام کاندیداها به اندازه شعاع رای و حامیان مردمی آنها وجود داشته است."

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود با اشاره به شرایط آقای عبدالله نوشته است که "فهم و شعور مردم را به بازی نگیرید". به نظر نویسنده، آقای عبدالله "راهی را برای عدم شرکتش در انتخابات جستجو می کند".

روزنامه با استناد به نظرهای "آگاهان سیاسی" شرایط آقای عبدالله را "غیرعملی" دانسته و نوشته که تحقق آن در زمان باقی مانده به برگزاری انتخابات "ناممکن" است.

به نظر سرمقاله نویس روزنامه افغانستان، "وضعیت سیاسی و نظامی در افغانستان طوری است که نقش مردم در اغلب موارد نادیده گرفته می شود، اما فهم و شعور سیاسی مردم به حدی رسیده است که در مورد افراد قضاوت درست داشته باشند."

اما ماندگار در مطلب اصلی خود بااشاره به شرط های آقای عبدالله نوشته که او "تیر را به هدف زده است". به نوشته روزنامه، "بانیان و عاملان اصلی تقلب" همین هایی اند که آقای عبدالله بر آنها انگشت گذاشته است.

به نظر نویسنده، رفتن به دور دوم انتخابات با فعالیت این نهادها و حضور همین افراد و با وضعیتی اینچنینی، چندان "عقلانی" به نظر نمی رسد و "انتحار سیاسی" است.

ماندگار به این باور است که تعلیق وظایف "چند وزیر و رئیس متهم"، "خوبترین پیشنهاد ممکن" برای رفتن به انتخاباتی شفاف است که باید هر چه زودتر در نظر گرفته شود.

آرمان ملی در مطلبی عزیزالله لودین، رئیس کمیسیون انتخابات را به شدت مورد انتقاد قرار داده و نوشته که او کارمندانی را رهبری کرده است که در تقلب در دور اول انتخابات دست داشته اند.

به نظر نویسنده، این منطقی به نظر نمی رسد که تقلب در انتخابات توسط کارمندان کمیسیون انتخابات منحصر به خودشان بوده و حمایت رهبری این کمیسیون را با خود نداشته باشند.

نویسنده از تیم آقای کرزی، نمایندگی سازمان ملل و کمیسیون انتخابات به عنوان "مثلث تقلب" نام برده و افزوده که آنها را باید "از میان برداشت". به باور نویسنده، برکناری کارمندان کمیسیون انتخابات، که شمار آنان به ۲۰۰ نفر می رسد، راه جلوگیری از تقلب در دور دوم انتخابات نیست.

هشت صبح در مطلب اصلی خود با عنوان "گزینه ای جز رفتن به دور دوم وجود ندارد"، نوشته که شرکت در دور دوم انتخابات می تواند "آثار منفی" تقلب وسیع در دور اول را زایل و "بدنامی" حاصل شده از آن را جبران کند.

روزنامه تاکید کرده که چیزی مهمتر از برگزاری شفاف، عادلانه و آزاد انتخابات نیست و متصدیان امور باید "با صداقت و دلسوزی" در این زمینه کوشش کنند و به مردم اطمینان دهند که "آرای شان غارت" نمی شود.

هشت صبح در ادامه افزوده "هر تلاشی موجب اخلال رفتن به دور دوم شود و یا ذهنیت عمومی را به سوی دیگری ببرد، یا اهمیت دور دوم را کم کند، آگاهانه یا ناآگاهانه، به آسیاب دشمنان مردم و دموکراسی آب خواهد ریخت".

روزنامه دولتی اصلاح در سرمقاله خود تاکید کرده که شرکت در انتخابات "مسئولیت ملی" است و ستادهای انتخاباتی نامزدها هم برای تشویق رای دهندگان تلاش بیشتری به خرج دهند.

روزنامه از مردم خواسته که وضعیت حساس کنونی را درک کنند و نه تنها برای جلوگیری از رفتن کشور به بحران، بلکه برای پایان دادن به ناامنی در کشور در انتخابات شرکت کنند.

اصلاح همچنین از نیروهای امنیتی و بین المللی مستقر در این کشور خواسته که برای مشارکت مردم در انتخابات، امنیت انتخابات را به گونه هماهنگ تامین کنند.

انیس، دیگر روزنامه دولتی، با اشاره به تظاهرات دو روز اخیر در کابل نوشته که دولت افغانستان باید هیاتی را برای تحقیق در باره ادعای اهانت به مقدسات دینی در ولایت میدان وردک تعیین کند.

تظاهرکنندگان مدعی بودند که سربازان خارجی در این ولایت به قرآن "اهانت" کرده اند، اما مقامهای محلی افغان در آن جا این ادعا را تکذیب کرده اند. این تظاهرات به خشونت گرایید و به گفته پلیس، ۱۶ مامور پلیس زخمی شدند.

روزنامه تاکید کرده که این واقعیت باید روشن شود که در پشت "اقدامات" تظاهر کنندگان، که بیشتر آنها دانشجو بودند، دست کدام گروه ها است. به نظر نویسنده، آنها از احساسات مردم "استفاده ناجایز" می کنند.