حمله طالبان به مهمانسرای سازمان ملل در کابل

پلیس در حال انتقال یک زخمی حادثه کابل
Image caption طالبان محلی را که عمدتا مورد استفاده کارمندان سازمان ملل متحد است هدف قرار داده اند

سازمان ملل متحد و مقامات امنیتی افغانستان تایید کرده اند که شش کارمند خارجی سازمان ملل در حمله مردان مسلح به یک مهمانخانه در کابل، پایتخت افغانستان کشته شده اند.

مردان مسلح صبح زود یک مهمانخانه را در شهر نو کابل مورد حمله قرار داده و با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

این افراد پس از چندین ساعت درگیری با پلیس کشته شدند و وزارت داخله می گوید وضعیت دوباره به حالت عادی بازگردانده شده است.

در این درگیری، حداقل دو مامور امنیتی و یک شهروند افغان نیز کشته و 9 نفر دیگر زخمی شدند.

طالبان مسئولیت این حمله را برعهده گرفته و گفته اند که موجی از حملات را برای اخلال روند برگزاری انتخابات افغانستان در هفتم نوامبر طراحی کرده اند.

دولت آمریکا می گوید که این حمله نخواهد توانست دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را که قرار است ده روز دیگر برگزار شود مختل کند.

یک سخنگوی کاخ سفید گفت که رئیس جمهور اوباما مطمئن است تدابیر امنیتی موجود، مناسب است.

از سوی دیگر بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، این حمله به کارمندان سازمان ملل را به عنوان عملی تکان دهنده و بی شرمانه محکوم کرد.

اما آقای بان گفت که سازمان ملل از "ماموریت والای" خود برای کمک به مردم افغانستان برای ساختن آینده ای بهتر منصرف نخواهد شد.

همزمان، هتل پنج ستاره سرینا در کابل مورد حمله راکتی قرار گرفته است اما از کشته و یا زخمی شدن کسی در این حمله گزارشی در دست نیست.

این هتل محل اقامت دپلماتهای خارجی و کارمندان بین المللی است. گزارشها حاکیست که حدود صد نفر از افرادی که در زمان حمله در این هتل حضور داشتند، به "محل مصئونی" در درون هتل منتقل شدند.

'نخستین حمله'

پلیس کابل می گوید، مردان مسلح حمله این مهمانخانه را در شهر نو کابل، حوالی ساعت شش صبح به وقت محل مورد حمله قرار دادند.

ماموران پلیس به سرعت خود را به محل حادثه رساندند و محل برای چندین ساعت از سوی پلیس محاصره شد.

با آغاز حملات، صدای انفجار شدید و پس از آن تبادل آتش در مهمانخانه سازمان ملل متحد به گوش رسیده و سپس دود ناشی از وقوع انفجار فضای محل حمله را فرا گرفت.

مهمانخانه های که از سوی خارجی ها در کابل استفاده می شود، عمدتا تدابیر امنیتی ویژه ای دارند، اما به نظر می رسد حمله مردان مسلح به این مهمانخانه در صبح زود، نیروهای امنیتی را در آن غافلگیر کرده است. با این حال هنوز معلوم نیست که افراد مسلح چگونه توانستند وارد مهمانخانه شوند.

گزارشها حاکیست که برخی از قربانیان این حمله، کارمندان امور انتخاباتی بوده اند که برای برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ماه آینده کار می کردند.

طالبان در تماس با رسانه ها مسئولیت این حمله را برعهده گرفته و گفته اند که "چندین بمبگذار انتحاری کارمندان سازمان ملل متحد را در کابل به گروگان گرفته اند."

طالبان گفته اند که آنها کارمندان انتخاباتی را مورد حمله قرار خواهند داد.

سخنگوی این گروه در مورد حمله به مهمانخانه سازمان ملل در کابل گفت: "این نخستین حمله ما بود."

با این حال، ازمری بشری، سخنگوی وزارت داخله افغانستان از عملکرد نیروهای امنیتی در برخورد با افراد مهاجم ستایش کرد و گفت که امیدوار است وضعیت امنیتی برای برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری خوب باشد.

آقای بشری گفت: "ما در حال آمادگی برای تقویت نقاط ضعف خود هستیم و کمربند امنیتی خود را در مرکز شهر تقویت می کنیم."

قرار است دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تا ده روز دیگر برگزار شود و به همین دلیل، تدابیر امنیتی گسترده تری در کابل و سایر شهرهای افغانستان به اجرا گذاشته شده است.

مطالب مرتبط