انتخابات افغانستان در یازده ولسوالی برگزار نمی شود

Image caption در دور اول انتخابات نیز حدود 400 مرکز رای گیری در سراسر افغانستان بسته بود

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرده است که انتخابات دور دوم ریاست جمهوری به دلیل نا امنی و سردی هوا در یازده ولسوالی/ یا فرمانداری برگزار نخواهد شد.

کمیسیون انتخابات افغانستان همچنین اعلام کرده است که بیش از شش هزار و 300 مرکز رای دهی را در ولایات مختلف افغانستان مشخص کرده است.

مسئولان این کمیسیون می گویند مراکز مشخص شده از نظر امنیتی و جلوگیری از تقلب مصون هستند.

در دور اول انتخابات، حدود 400 حوزه رای گیری در مناطق مختلف افغانستان بسته بود، اما هنوز مشخص نیست که در دور دوم انتخابات شمار حوزه های که باز نخواهند شد، به چند می رسد.

ذکریا بارکزی از مسئولان کمیسیون انتخابات گفت شماری از حوزه های رای گیری در ولایت های نورستان، غزنی، دایکندی و قندهار به دلیل وضعیت بد امنیتی، و در یک ولسوالی در ولایت بدخشان به دلیل سردی هوا، انتخابات برگزار نخواهد شد.

روز گذشته وزارت دفاع افغانستان هم اعلام کرده بود که برگزاری انتخابات در حدود نه ولسوالی دشوار خواهد بود.

پیش از این عبدالله عبدالله یکی از دو نامزد دور دوم انتخابات تاکید کرده بود که حوزه های رای گیری در مناطق نا آرام نباید باز شود.

هواداران آقای عبدالله معتقدند که در مناطق نا آرام مردم از ترس طالبان در انتخابات شرکت نمی کنند و نیازی به برگزاری انتخابات در آن مناطق نیست.

کمیسیون انتخابات همچنین می گوید که روند انتقال لوازم برگزاری انتخاباتی هم به تمام ولایات تکمیل شده است.

قرار است دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در روز شانزدهم عقرب/آبان برگزار شود.

تهدیدهای امنیتی در کنار سردی هوا از چالشهای اصلی بر سر راه برگزاری دور دوم انتخابات است.

هرچند وزارت دفاع افغانستان گفته است که با بیش از سیصد هزار نیروی داخلی و خارجی امنیت دور دوم انتخابات را تامین می کند، اما طالبان تهدید کرده اند که با اجرای حملات پیاپی مانع برگزاری این انتخابات خواهند شد.

مطالب مرتبط