اولین مرگ ناشی از 'آنفلوآنزای خوکی' در افغانستان

واکسن آنفوآنزای H1N1
Image caption واکسن در برابر آنفوآنزای H1N1 از جمله راههای پیشگیری است

وزارت صحت/ بهداشت افغانستان نخستین مرگ ناشی از ابتلا به آنفلوآنزای خوکی را در این کشور تایید کرده است.

مقام های این وزارت می گویند در کل پنجاه و هشت مورد ابتلا به ویروس نوع H1N1 آنفلوآنزا در افغانستان تثبیت شده است.

براساس بررسی های وزارت صحت، هشت تن از مبتلایان به این ویروس شهروندان افغان و پنجاه نفر دیگر شهروندان خارجی ساکن در این کشور هستند.

آنفلوآنزای نوع "آ" (خوکی) یک بیماری ویروسی مانند آنفلوآنزاهای دیگر است. این آنفلوآنزا نسبتا خفیف بوده اما قدرت سرایت بالایی دارد.

کارشناسان بهداشتی می گویند دست ندادن، روبوسی نکردن و اجتناب از صرف وقت طولانی در مکان های عمومی و شلوغ از جمله راههای پیشگیری از شیوع آنفلونزای خوکی است.

پنجاه خارجی، هشت افغان

وزارت صحت افغانستان می گوید، میرویس، از ساکنان کابل، نخستین فردی است که در افغانستان در اثر ابتلا به ویروس آنفلوآنزای خوکی جان می دهد.

در اعلامیه این وزارت آمده که از دلایل عمده مرگ این شهروند افغان، مراجعه دیرهنگام او به بیمارستان بوده است.

به گفته پزشکان افغان، ابتلا به این ویروس با مراجعه سریع به بیمارستان و مصرف داروهای مناسب، قابل درمان است.

وزارت صحت افغانستان اعلام کرده که از جمله یازده نفری که با این شهروند افغان قبل از مرگ او به تماس بوده اند، شش نفرشان به این ویروس مبتلا شده اند که این افراد، تعداد مجموعی مبتلایان به ویروس H1N1 را در افغانستان به پنجاه و هشت نفر افزایش داد.

به گفته وزارت صحت افغانستان، مبتلایان به این ویروس در افغانستان، شامل چهل و هشت شهروند خارجی در پایگاه نظامی بگرام، یک مورد در دفتر سازمان ملل متحد، یک مورد در یک موسسه فرانسوی و هشت شهروند افغان می شود.

تازه ترین آماری که سازمان بهداشت جهانی در ماه گذشته منتشر کرد، حاکی است که بیش از 4500 نفر در سراسر جهان در اثر ابتلا به آنفلوآنزای خوکی جان خود را از دست داده اند.

این سازمان می گوید ویروس آنفلوآنزای خوکی به 160 کشور رسیده است و هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارد.

براساس پیشبینی این سازمان، تعداد مبتلایان به این بیماری در طی دو سال آینده ممکن است به دو میلیارد نفر برسد.

سازمان بهداشت جهانی می گوید که اکثر موارد ابتلا به آنفلوآنزای خوکی ملایم است و بسیاری از بیماران بدون کمک پزشکی بهبود می یابند.

مطالب مرتبط