به روز شده:  14:33 گرينويچ - جمعه 30 اکتبر 2009 - 08 آبان 1388

سازمان ملل کارمندانش را در افغانستان کاهش می دهد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در پی حمله به مهمانسرای سازمان ملل در کابل، این سازمان تصمیم گرفته است که کارمندان خارجی (غیر افغان) خود را در افغانستان به طور موقت کاهش دهد.

مردان مسلح با حمله به مهمانخانه سازمان ملل در منطقه شهر نو کابل بامداد چهارشنبه، ۶ عقرب/آبان دست کم پنج کارمند خارجی سازمان ملل، دو مامور پلیس و یک شهروند غیرنظامی افغان را کشتند.

دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان، یوناما، اعلام کرده که دلیل کاهش کارمندان این سازمان در آستانه برگزاری دور دوم انتخابات، نگرانی های امنیتی است.

ادرین ادواردز، سخنگوی دفتر یوناما در کابل گفت: "کاری که ما انجام می دهیم و قبلاً هم انجام دادیم، این است که جان تعداد کمتری در روزهایی که امنیت خوب نیست، در خطر بیفتد. قطعاً دوره برگزاری انتخابات یکی از همان روزها است."

نشان سازمان ملل

سازمان ملل در تقویت حمایت های بین المللی از دولت افغانستان نقش برجسته ای دارد

او افزود: "ما از شماری از کارمندان مان خواستیم که در این روزها به مرخصی بروند. اما کسانی که به حضورشان نیاز است، همچنان به کارشان ادامه خواهند داد."

آقای ادواردز گفت که کاهش شمار کارمندان خارجی سازمان ملل در افغانستان تاثیری بر فعالیت این سازمان در این کشور نخواهد داشت. او افزود: "با آنکه ما از حادثه چند روز اخیر به شدت تکان خورده ایم، همچنان تعهد قوی برای ادامه کارمان در این کشور وجود دارد."

این کاهش در شمار کارمندان سازمان ملل در حالی اعلام می شود که بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل خواستار بازنگری تدابیر امنیتی نهادهای وابسته به این سازمان در افغانستان شده است.

سخنگوی یوناما هم به بازنگری تدابیر امنیتی نهادهای وابسته به سازمان ملل در افغانستان اشاره کرد و گفت: "در پی آنچه این هفته روی داد، ما باید به تدابیر امنیتی مان نگاهی دوباره بیندازیم."

آقای ادواردز افزود: "ما بصورت آشکاری آسیب پذیریم. ما غیر نظامی هستیم و مردم فراموش می کنند که اینها خارجی هایی نبودند که در جریان کار و یا در دفترشان مورد حمله قرار گرفته باشند. آنها غیرنظامیانی بودند که در خانه های شان استراحت می کردند."

حمله به مهمانخانه سازمان در کابل

حمله به مهمانخانه سازمان ملل در کابل دست کم هشت کشته بجا گذاشت

سخنگوی دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان همچنین گفت: "ما در حال حاضر مشغول بررسی راههای تقویت امنیت مان در کوتاه مدت هستیم و نیاز است تا برنامه های امنیتی مان در دراز مدت هم بهبود یابد."

درخواست دبیر کل سازمان ملل و کاهش شمار کارمندان این سازمان در افغانستان به دنبال حمله مهاجمان مسلح به یک مهمانسرای دفتر یوناما در کابل صورت می گیرد.

در این حمله چندین مرد مسلح بامداد چهارشنبه، ۶ عقرب/آبان با ورود به مهمانخانه یوناما در منطقه شهر نو کابل، دست کم پنج کارمند خارجی سازمان ملل، دو مامور پلیس و یک شهروند غیرنظامی افغان را کشتند.

در این حمله، که مهاجمان از مسلسلهای خودکار و مواد منفجره استفاده کردند و برای ساعاتی با نیروهای امنیتی درگیر شدند، دست کم ۹ تن دیگر زخمی شدند.

ساعاتی پس از این حمله، دو موشک به هتل سرینا در مرکز شهر کابل فرود آمد که در آن معمولاً دیپلماتهای خارجی اقامت دارند. مقامهای امنیتی می گویند که برخورد این موشکها به هتل سرینا تلفاتی در پی نداشت.

حمله اخیر به مهمانخانه سازمان ملل در کابل پرتلفات ترین حمله به کارمندان این سازمان در افغانستان شمرده می شود.

طالبان مسئولیت این حملات را به دوش گرفته و گفته اند که این حملات آغاز "موجی" از حملات دیگر آنها برای اخلال امنیت برگزاری انتخابات در هفتم نوامبر در افغانستان است.

با این حال حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در گفتگویی تلفنی با بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل به او اطمینان داده است که دولت این کشور برای تامین امنیت کارمندان این سازمان تلاش بیشتری به خرج خواهد داد.

اما به نظر می رسد که تصمیم تازه سازمان ملل برای کاهش کارمندانش در افغانستان، بخشی از تدابیر جدید امنیتی این سازمان برای تامین امنیت کارمندانش در افغانستان باشد که مقامات این سازمان متوجه آسیب پذیری شدید آنها شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.