کمیسیون انتخابات افغانستان: انصراف هیچ نامزدی قبول نمی شود

داوود علی نجفی
Image caption نجفی انصراف احتمالی یکی از نامزدها را در برگزاری انتخابات بی تاثیر دانسته است

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرده است که دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور مطابق برنامه قبلی برگزار خواهد شد.

داوود علی نجفی، رئیس دارالانشا/دبیرخانه کمیسیون انتخابات درگفتگویی با بی بی سی گفت که این انتخابات با شرکت حامد کرزی و عبدالله عبدالله در ۱۶ عقرب/آبان برگزار می شود.

پیش از این آقای عبدالله، شرایطی را برای برای رفتن به دور دوم انتخابات گذاشته و گفته بود که برآورده شدن این شرایط به شفافیت انتخابات کمک می کند.

آقای نجفی در پاسخ به این پرسش که اگر یکی از این دو نامزد از شرکت در انتخابات منصرف شود و یا انتخابات را تحریم کند، انتخابات می تواند برگزار شود یا نه، گفت: "بله، انتخابات باید برگزار شود، قانون در این زمینه صراحت دارد."

او افزود: "قانون می گوید اگر هیچ کاندیدایی نتواند ۵۰ درصد به علاوه یک رای را در دور اول به دست آورد، دور دوم انتخابات باید در مدت دو هفته (پس از دور دول) برگزار شود. انتخابات برگزار شود و حتماً برگزار شود."

به گفته آقای نجفی، هیچ یک از نامزدهای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری حق انصراف یا تحریم انتخابات را ندارد و "آنها باید تا آخر به پیش بروند".

آقای نجفی گفت که کمیسیون انتخابات برای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری پیش از این مدت زمان ویژه ای را برای انصراف از شرکت در انتخابات تعیین کرده و اکنون این زمان به سر رسیده است.

Image caption دور دوم رای گیری برای انتخاب عبدالله یا کرزی برگزار می شود

او افزود به فرض این که یکی از نامزدها انصرافش از شرکت در انتخابات را اعلام هم کند، او منصرف دانسته نخواهد شد و نام او همچنان در برگه های رای باقی خواهد ماند و آرایی که نفع او به صندوق ها ریخته خواهد شد، محاسبه و اعلام خواهد شد. آقای نجفی همچنین گفت که از جمله شرایط آقای عبدالله، چاپ و توزیع کارت های ویژه نظارت بر انتخابات به ناظران نامزدها و به نام خود آنها، از جانب کمیسیون پذیرفته شده است و به اجرا درخواهد آمد..

آقای عبدالله گفته بود که باید ۲۰ هزار کارت نظارت به ناظران انتخاباتی او داده شود.

رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات اما افزود که شرایط دیگری که از سوی آقای عبدالله مطرح شده، از جمله برکناری عزیزالله لودین، رئیس این کمیسیون، از صلاحیت های رئیس جمهوری است و ربط مستقیم به مقامهای این کمیسیون ندارد.

تعلیق وظایف سه عضو کابینه و رئیس اداره ارگانهای محلی و نظارت بر کار سه وزارتخانه دیگر و همچنین شماری از والی ها، از دیگر شرایط آقای عبدالله است.

آقای عبدالله گفته است که این مقامها در دور نخست انتخابات در کار انتخابات به نفع آقای کرزی مداخله کرده اند و مداخلات آنها در دور دوم هم ادامه خواهد یافت. او تاکید کرده که این شرایط را برای شفافیت انتخابات مطرح کرده است.

آقای عبدالله به حامد کرزی، رئیس جمهوری و رقیب انتخاباتی اش تا فردا، نهم عقرب/آبان فرصت داده است که که این شرایط او را اجرا کند.

اما آقای کرزی پیش از این شرایط او را "غیرعملی" خوانده و رد کرده است.

مطالب مرتبط