جزئیات حمله به مهمانخانه سازمان ملل اعلام شد

امرالله صالح
Image caption آقای صالح گفت اطلاعات قبلی باعث شد تا حمله به گونه گسترده صورت نگیرد

رئیس اداره امنیت ملی افغانستان می گوید شش تن به اتهام حمله به مهمانخانه سازمان بازداشت شده اند و اطلاعاتی هم پیش از وقوع این حمله در این مورد وجود داشته است.

حمله به مهمانخانه سازمان ملل در شهر کابل به روز ۶ عقرب/آبان منجر به کشته شدن پنج کارمند خارجی این سازمان، دو مامور پلیس و یک غیرنظامی افغان شد.

امرالله صالح، رئیس این اداره، که کلیه نهادهای اطلاعاتی افغانستان را تحت کنترل دارد، گفت هم منابع انسانی و هم منابع فنی یک هفته پیش از وقوع این حمله گزارش داده بودند که حمله بزرگی در کابل صورت می گیرد.

اما آقای صالح افزود که این برای او مشخص نبود که حمله کنندگان چه هدفی را در این شهر مورد حمله قرار می دهند. به گفته او، این اطلاعات با نهادهای امنیتی در میان گذاشته شد و به آنها توصیه شد که تدابیر امنیتی را در نقطه های حساس افزایش دهند.

رئیس اداره امنیت ملی گفت که نیروهای امنیتی تدابیر امنیتی را در این نقطه ها از ساعت هفت بامداد تا شامگاه افزایش دادند، اما این تدابیر شبها تا پیش از ساعت هفت بامداد مانند گذشته بود.

امرالله صالح گفت حمله کنندگان، که او آنها را حمله کنندگان انتحاری خواند، به همین دلیل زمان حمله خود را پیش از ساعت هفت بامداد، یعنی ساعت پنج و نیم بامداد تعیین کردند.

آقای صالح گفت پس از به دست آمدن این اطلاعات، نهادهای اطلاعاتی و امنیتی عملیات گسترده ای را برای بازداشت حمله کنندگان آغاز کردند.

او گفت از ۱۳ حمله کننده، شماری از آنها پیش از وقوع حمله بازداشت شدند و سه تن دیگر آنها در زمان حمله به مهمانخانه سازمان ملل کشته شدند. آقای صالح گفت اکنون شمار مجموع بازداشت شدگان به شش تن می رسد و چهار تن دیگر هنوز بازداشت نشده اند، اما سرنخها برای بازداشت آنها به دست آمده است.

Image caption پس از حمله به این مهمانخانه، سازمان تصمیم به کاهش کارمندان خود در افغانستان گرفت

آقای صالح افزود زمانی که شماری از این افراد پیش از حمله بازداشت شدند، حمله کنندگان حمله خود را محدودتر کردند و مهمانخانه سازمان ملل را هدف قرار دادند.

او همچنین گفت اگر این اطلاعات به دست نمی آمد و این افراد بازداشت نمی شدند، ممکن بود حمله ای بسیار بزرگتر از این به وقوع می پیوست.

رئیس اداره امنیت ملی گفت که یکی از افراد بازداشت شده از شهر مدینه عربستان سعودی به کمک پلیس این کشور بازداشت شده است.

آقای صالح افزود که این فرد به کمک اعتراف افرادی که پیش از او بازداشت شده بودند، شناسایی شده بود و گروه القاعده به او گفته بوده است که پس از حمله او را به طور رایگان به مراسم حج می فرستد.

به گفته آقای صالح، این فرد "قاری امین الله" نام دارد که مسئول یک مدرسه دینی در غرب کابل بوده و شماری از حمله کنندگان را با خود در این مدرسه نگه داری می کرده است.

امرالله صالح در این نشست گفت که این حمله طرح مشترک گروههای طالبان، القاعده و شبکه جلال الدین حقانی بوده است. به گفته او، شبکه حقانی در اجرای این حمله نقش بیشتری داشته است.

رئیس اداره امنیت ملی همچنین گفت که افراد بازداشت شده در اعترافات خود گفته اند که سه نفری که کشته شده اند، پاکستانی بوده اند، اما افرادی که در بازداشت به سر می برند، افغان هستند.

مطالب مرتبط