به روز شده:  19:39 گرينويچ - شنبه 31 اکتبر 2009 - 09 آبان 1388

عبدالله 'انتخابات را تحریم می کند'

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که عبدالله عبدلله، رقیب حامد کرزی در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، قصد دارد صحنه دور دوم انتخابات را ترک کند.

احمد ولی مسعود، یک مشاور ارشد آقای عبدالله به بی‌بی‌سی گفته است نگرانی از اینکه بار دیگر به اندازه دور اول در رای گیری تقلب رخ دهد او را مجبور به کناره گیری می کند.

هنوز این مسئله به طور قطعی از سوی آقای عبدالله اعلام نشده است.

آقای عبدالله خواستار برکناری رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان شده است، اما آقای کرزی این خواسته را رد کرده است.

اقدام کمیسیون شکایت های انتخاباتی که تحت حمایت سازمان ملل متحد قرار دارد باعث شد آراء آقای کرزی در دور اول انتخابات به کمتر از مرز پیروزی (50 درصد به علاوه یک) کاهش پیدا کند و انتخاب رئیس جمهور جدید افغانستان به دور دوم انتخابات موکول شود.

نزدیکان آقای عبدالله می گویند "شروط حداقلی" او برای برگزاری دور دوم محقق نشده است

اندرو نورث، گزارشگر بی‌بی‌سی در کابل می گوید در کابل شایعه درباره احتمال کناره گیری رقیب حامد کرزی در انتخابات هفتم نوامبر پخش شده است.

هر چند این شایعه تایید نشده اما آقای عبدالله روز شنبه 31 اکتبر (9 آبان) را به عنوان ضرب الاجل برای پذیرش "شروط حداقلی" خود جهت برگزاری انتخاباتی عادلانه و آزاد اعلام کرده بود.

او از جمله خواستار تعطیلی برخی از شعبه های رای گیری، و برکناری عزیزالله لودین، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات شده بود.

آقای عبدالله که در گذشته سمت وزیر خارجه افغانستان را نیز به عهده داشته است آقای لودین را "بی اعتبار" خواند، اما آقای لودین اتهام ها درباره اینکه او از حامد کرزی حمایت می کند را رد کرده است.

احمد ولی مسعود گفت آقای عبدالله از اینکه هیچ اقدامی برای برطرف شدن مشکلات نظام انتخاباتی صورت نگرفته ناخشنود است.

او به بی بی سی گفت: "حقیقت این است که زیرساخت و زمینه تقلب هنوز وجود دارد. تقریبا 1.5 میلیون رای دستکاری شد. اما چیزی تغییر نکرده است."

او افزود: "در نتیجه اگر دور دوم انتخابات هم برگزار شود دوباره همان اتفاقات رخ خواهد داد. از این رو فکر نمی کنم ما مایل به شرکت در انتخابات باشیم."

برخی از شخصیت های نزدیک به آقای عبدالله به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته اند احتمالا بیانیه ای در این زمینه در روز شنبه، یا به احتمال بیشتر در روز یکشنبه صادر خواهد شد.

با این حال هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا در واکنش به اخبار منتشر شده درباره انتخابات افغانستان گفت که حضور تنها یک نامزد در دور دوم انتخابات خللی در مشروعیت این انتخابات ایجاد نخواهد کرد.

پیشتر کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده بود که قصد دارد در دور دوم انتخابات از 6322 شعبه رای گیری استفاده کند که این تعداد از شمار شعب مورد استفاده در دور اول فراتر می رود.

این در حالی است که کمیسیون شکایت های انتخاباتی توصیه کرده بود شمار شعبه های رای گیری از 6000 به 5800 شعبه کاهش یابد تا اطمینان حاصل شود که ناظران کافی برای محدود ساختن تقلب و سربازان کافی برای تضمین امنیت انتخابات وجود داشته باشد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.