تدابیر شدید افغانستان برای مقابله با آنفلوانزای خوکی

کریم خلیلی
Image caption آقای خلیلی گفت دولت این تدابیر را با مشورت نهادهای بین المللی و بر اساس تجارب کشورهای دیگر روی دست گرفته است

افغانستان برای پیشگیری از شیوع بیماری آنفلوانزای خوکی در این کشور تمام مدارس، دانشگاهها و مراکز آموزشی را تا اطلاع بعدی تعطیل اعلام کرد.

محمد کریم خلیلی، معاون رئیس جمهوری افغانستان در یک نشست خبری در کابل گفت که کمیته ویژه دولتی این تصمیم را در پی ابتلای ۳۰۶ تن به این بیماری اتخاذ کرده است.

آقای خلیلی گفت که ابتلا به بیماری آنفلونزای خوکی (H1N1) در مناطق مختلف افغانستان به ثبت رسیده است، اما بیشتر مبتلایان در کابل بوده اند.

او همچنین گفت که احتمال آن وجود دارد که "دهها یا شاید صدها" مورد دیگر هم باشد که هنوز به ثبت نرسیده است.

پیش از این امین فاطمی، وزیر صحت/بهداشت افغانستان اعلام کرد که دست کم یک نفر به دلیل ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده است.

آقای خلیلی گفت که مطابق تصمیم تازه دولت، باید همه کودکستانها (مهد کودک ها)، مدارس، دانشگاهها، مراکز آموزشی دولتی و خصوصی در سراسر کشور تا اطلاع بعدی تعطیل شوند.

دولت همچنین دستور داده است که از تشکیل هر گونه تجمع در تالارها، حمام ها، مساجد، حسینیه ها و دیگر اماکن عمومی جلوگیری شود و حتی نمازهای جماعت هم اگر برگزار می شود باید در هوای آزاد و یا در مساجدی با استفاده از ماسک برگزار شود.

Image caption استفاده از ماسک از تدابیر توصیه شده در افغانستان است

استفاده از ماسک در محلات مزدحم و اتوبوس های شهری هم از توصیه هایی است که آقای خلیلی در این نشست بر آن تاکید کرد.

معاون رئیس جمهوری همچنین تاکید کرد که از دست دادن، روبوسی و در آغوش گرفتن یکدیگر جدا خودداری شود.

شستن دستها به صورت مکرر با آب و صابون و خودداری از تماس دست با دهن، بینی و چشمها، از دیگر تدابیری است که آقای خلیلی اجرای آنها را الزامی دانست.

معاون رئیس جمهوری افغانستان گفت که دولت افغانستان این تدابیر را با مشورت نهادهای بین المللی، از جمله سازمان جهانی بهداشت و تجارب کشورهای دیگر روی دست گرفته است.

اما او تاکید کرد که این بیماری در کل بسیار کشنده نیست و "نباید ترس بیمورد را به خود راه داد". به گفته او، در صورت عدم اتخاذ تدابیر لازم، میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری "دو درصد" است.

با این حال آقای خلیلی تاکید کرد که وزارت بهداشت افغانستان برای مبارزه با این بیماری آمادگی لازم را دارد.

مطالب مرتبط