روزنامه های کابل: یکشنبه ۱۰ عقرب

به سر رسیدن زمان پذیرش شرایط عبدالله عبدالله، نامزد انتخابات از سوی رقیبش، حامد کرزی و ابهام در باره برگزاری انتخابات، در محور بحث های روزنامه های چاپ امروز کابل قرار دارد.

آقای عبدالله برکناری رئیس کمیسیون انتخابات و تعلیق وظایف سه وزیر و رئیس کل اداره ارگانهای محلی را به عنوان شرط خود برای شرکت در انتخابات مطرح کرده بود که آقای کرزی آن را مغایر قانون خوانده و رد کرده بود.

زمان اجرای این شرایط روز گذشته، ۹ عقرب/آبان به پایان رسید و قرار است امروز آقای عبدالله تصمیم نهایی خود را در این مور اعلام کند.

ماندگار در پاسخ به این پرسش که "چه کسی انتخابات را به تحریم می کشاند؟"، نوشته که حامد کرزی به دلیل ترس از رقابت در دور دوم انتخابات از پذیرش شرایط رقیبش، عبدالله عبدالله، شانه خالی کرده و به نحوی خواسته است که از برگزاری انتخاباتی که خود را در آن پیروز نمی داند جلوگیری کند.

به نظر این روزنامه، آقای کرزی مانند آقای عبدالله "مهره های اصلی" را درک کرده و ماندن این پنج مقام در سمت های شان را "عامل پیروزی" خود در انتخابات می داند.

ماندگار همچنین در سرمقاله خود نوشته که اگر آقای عبدالله انتخابات را تحریم کند، نتایح انتخابات "از مشروعیت و سلامت برخوردار نخواهد بود". روزنامه افزوده که مشروعیت حکومت برآمده از این گونه انتخابات حتی کمتر از حکومت های کودتایی پس از هفت ثور ۱۳۵۷ خواهد بود.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود نوشته که آقای عبدالله با به سر رسیدن زمان پذیرش شرایط خود از سوی آقای کرزی، دو گزینه در پیش دارد: یا در انتخابات با "اما و اگرهای احتمالی" شرکت کند، یا انتخابات را تحریم یا انصراف کند، با دلائلی که مطرح خواهد کرد.

روزنامه اما در ادامه نوشته که انتخابات امسال از "چارچوب قانون فراتر رفته و بامسائل شخصی و سیاسی درهم آمیخته" و این موضوع انتخابات را با ابهام و پیچیدگی مواجه کرده است.

نویسنده روزنامه افغانستان همچنین از هر دو نامزد خواسته است که از خود "تحمل پذیری" نشان دهند و شرنوشت مردم را به "بازی" نگیرند.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود نوشته که کاهش شمار کارمندان سازمان ملل در افغانستان در پی حمله به مهمانخانه این سازمان در کابل، روی افکار عمومی "تاثیر منفی" بجا می گذارد.

حمله به مهمانخانه این سازمان در ششم عقرب/آبان منجر به کشته شدن پنج کارمند خارجی این سازمان و سه افغان شد. سازمان ملل در پی این حمله تصمیم به کاهش شمار کامندان خود گرفت.

به باور انیس، کاهش شمار کارمندان سازمان ملل در افغانستان به هر دلیلی که باشد، "در واقع به معنای پیروزی مخالفان در جنگ تبلیغاتی است". روزنامه افزوده که هدف از این حمله ایجاد ترس در میان مردم بود تا از مشارکت آنها در انتخابات جلوگیری شود.

انیس تاکید کرده که بجای کاهش شمار کارمندان سازمان ملل باید پوشش امنیتی نهادهای این سازمان در افغانستان شدیدتر و جدی تر شود. نویسنده در ادامه این کاهش را به "همکاری به جنگ تبلیغاتی مخالفان" تعبیر کرده است.

اما اصلاح، دیگر روزنامه دولتی، در سرمقاله خود نوشته که ممکن است رای دهندگان در دور دوم انتخابات با میزان مشارکت بالایی شرکت کنند.

آرمان ملی در سرمقاله خود با اشاره به شیوع بیماری آنفلوانزای خوکی در افغانستان، نوشته که تهدید این بیماری در افغانستان باید جدی گرفته شود.

وزارت صحت افغانستان روز گذشته اعلام کرد که خطر شیوع گسترده این بیماری در افغانستان وجود دارد و اگر امکانات مقابله با این بیماری افزایش نیابد، ممکن است، شیوع این بیماری سرعت بیشتری یابد.

روزنامه از دولت خواسته که به کمک جامعه جهانی باید تدابیر لازم را برای پیشگیری از شیوع این بیماری در افغانستان روی گیرد و همچنین برای درمان افراد مبتلا شده به این بیماری در کشور اقدام کند.