روزنامه های کابل: دوشنبه ۱۱ عقرب

کناره گیری عبدالله عبدالله، یکی از دو نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، بازتاب گسترده ای در روزنامه های چاپ امروز کابل داشته است.

آقای عبدالله روز گذشته، ۱۰ عقرب/آبان اعلام کرد که به دلیل عدم پذیرش شروط او برای برگزاری شفاف انتخابات توسط رقیبش، حامد کرزی، در انتخابات ۱۶ عقرب شرکت نمی کند.

اراده در سرمقاله خود با عنوان "کارزار دور دوم انتخابات و نامزد بدون رقیب" نوشته که افغانستان با کنار رفتن آقای عبدالله با "بحران تازه ای" مواجه شده و این کشور اکنون در "یک برزخ سیاسی" قرار دارد.

به نوشته این روزنامه پس از آن که شروط آقای عبدالله برآورده نشد، او از شفافیت انتخابات مطمئن نشد و حتی "بازیهای پشت پرده" هم به نتیجه ای نرسید، او "چاره ای جز کنار رفتن نداشت".

به نظر اراده، کنار رفتن آقای عبدالله از رقابت در دور دوم انتخابات هواداران آقای کرزی را در شرایط دشواری قرار خواهد داد و افغانها نتیجه انتخاباتی را که تنها آقای کرزی در آن نامزد باشد، نخواهند پذیرفت.

هشت صبح در مطلب اصلی خود نوشته که مشروعیت دور دوم انتخابات با شرکت تنها یک نامزد در ذهن و باور مردم با "پرسشهای زیادی" مواجه خواهد شد.

به نوشته این روزنامه، حکومت برآمده از این انتخابات، هم در سطح ملی و هم در سطح بین المللی از "وجاهت و اعتبار کافی" برخوردار نخواهد بود.

هشت صبح همچنین به این باور است که در این انتخابات مشارکت مردم بسیار کم خواهد بود، در حالی که به نظر نویسنده، افغانستان نیازمند حکومتی مقتدر مورد حمایت اکثریت مردم است.

این روزنامه در مطلبی دیگر تشکیل اداره موقت را تنها راه حل بحران سیاسی در افغانستان دانسته است. نویسنده تاکید کرده که این اداره موقت باید زمینه اصلاح "تناقضات" قانون اساسی را فراهم کند. آرمان ملی در مطلبی با اشاره به کنار رفتن عبدالله عبدالله از شرکت در انتخابات ۱۶ عقرب نوشته که "انتخابات جاده یک طرفه شد، حالا چه باید کرد؟."

به نوشته این روزنامه منتقد دولت، حالا که در روند انتخابات آقای کرزی تنها مانده و با شرایط موجود، برگزاری "انتخابات قانونی نیست".

نویسنده، تشکیل حکومت موقت، برگزاری جلسه بزرگ سنتی و تغییر قانون اساسی را از راه های حل بحران موجود در کشور دانسته است.

آرمان ملی همچنین کاریکاتوری را با عنوان "جشن پیروزی" چاپ کرده که در آن آقای کرزی بر کرسی نشسته و متحدان نزدیک او در کنارش ایستاده اند. در این کاریکاتور نوشته شده است "حالا که عبدالله رفت، پادشاهی به دست ما افتاد."

ماندگار، دیگر روزنامه منتقد دولت آقای کرزی در تیتر اول خود با لحن طعنه آمیزی پرسیده است: "آقای کرزی! مشروعیت از آسمان خواهد آمد یا از زمین؟"

این روزنامه همچنین در مطلب اصلی خود خودداری آقای عبدالله از شرکت در انتخابات را "نخستین اقدام مدنی برای دستیابی به قدرت" دانسته و افزوده که "تصمیم عبدالله برای امروز نیست".

ماندگار در مطلب دیگری دستور دولت برای خودداری مردم از تشکیل اجتماعات برای جلوگیری از شیوع آنفلوانزای خوکی را با تصمیم آقای عبدالله مرتبط دانسته است. به نوشته روزنامه، دولت می خواهد با این "بهانه از اجتماعات صلح آمیز مردم برای دفاع از حق خود" جلوگیری کند. اما روزنامه افغانستان در سرمقاله خود نوشته که آقای عبدالله باید با همه کاستی هایی که در دور اول انتخابات وجود داشت، با تحمل و بردباری برا شرکت در دور دوم آمادگی می گرفت و عرصه انتخابات را گرم نگه می داشت.

نویسنده ابراز تاسف کرده که "چرخ سیاست" بر وفق مراد مردم نچرخید و آقای عبدالله از شرکت در دور دوم خودداری کرد.

سروش ملت هم در صفحه نخست خود نوشته که توقع از آقای عبدالله این بود که به حق مردم، به ویژه هوادارانش برای داشتن فرصتی برای بهبود بخشیدن به وضعیت سیاسی کشور احترام می گذاشت و صحنه انتخابات را ترک نمی کرد.

به نوشته روزنامه، آقای عبدالله از حق شهروندی خود برای شرکت نکردن در انتخابات استفاده کرد، اما این به هیچ وجه به مفهوم عدم برگزاری دور دوم انتخابات و عدم مشروعیت دولت برآمده از این انتخابات نیست.

سروش ملت در ادامه افزوده که هنوز پنج روز به برگزاری دور دوم انتخابات باقی مانده، تصمیم آقای عبدالله غیرقابل بازگشت نیست و امید برای "تجدید نظر" در این تصمیم او وجود دارد.

انیس روزنامه دولتی، با اشاره به همین موضوع نوشته که "افغانها در شرایط کنونی بیشتر از هر امری دیگر به همدیگر فهمی، تفاهم، مدارا و احترام به مصالح ملی نیاز دارند".

به نوشته انیس، دموکراسی در افغانستان "تجربه ای بکر" است و بزرگان کشور باید برای تحقق آن با مدارا، انعطاف و شکیبایی عمل کنند.

اما اصلاح دیگر روزنامه دولتی در مطلبی نوشته است که "پیکارهای انتخاباتی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری ادامه دارد".

ویسا در سرمقاله خود تاکید کرده که در شرایط کنونی کار قانونی و مناسب این است که انتخابات برگزار شود و نتایج آن اعلام شود.

روزنامه با اشاره به خودداری آقای عبدالله از شرکت در انتخابات، افزوده است که قانون نباید برای "مصلحت افراد" قربانی شود و دور دوم انتخابات باید با شکوه بیشتر از دور اول برگزار شود.

مطالب مرتبط