افغانستان در انتظار تصمیم کمیسیون انتخابات

مرد افغان در کنار پوستر انتخاباتی حامد کرزی
Image caption مرد افغان در کنار پوستر انتخاباتی حامد کرزی

انتظار می رود کمیسیون انتخابات افغانستان امروز (دوشنبه، 11 عقرب / آبان) اعلام کند که با وجود کناره گیری یکی از دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات برگزار می شود یا خیر.

عبدالله عبدالله، رقیب انتخاباتی حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، روز گذشته اعلام کرد که به دلیل برآورده نشدن شرایطش، در انتخابات شرکت نمی کند.

آقای عبدالله خواستار برکناری مقامات ارشد کمیسیون انتخابات افغانستان و تعلیق وظایف سه وزیر کابینه آقای کرزی بود؛ شرایطی که هیچ کدام از سوی رئیس جمهور کرزی برآورده نشد.

آقای عبدالله می گوید که این مقامات از حامد کرزی در انتخابات جانبداری می کنند.

کناره گیری آقای عبدالله از دور دوم انتخابات، وضعیت پیچیده سیاسی را در افغانستان بیش از این پیچیده کرد.

این سوال با جدیت مطرح است که آیا در نبود یکی از دو نامزد، دور دوم انتخابات ریاست جمهوری لازم است تنها با شرکت حامد کرزی برگزار شود؟

ستاد انتخاباتی آقای کرزی گفته که اگرچه از تصمیم آقای عبدالله برای کناره گیری از شرکت در انتخابات متاسف است، اما روند باید به پیش رفته و انتخابات برگزار شود.

'جلسات تصمیم گیری'

حالا کمیسیون انتخابات و در راس آن عزیز الله لودین، کسی که مورد انتقاد عبدالله عبدالله قرار داشته، باید در مورد برگزاری انتخابات تصمیم نهایی را بگیرد.

داوود علی نجفی، رئیس دارالانشای کمیسیون انتخابات به بی بی سی گفت که کمیسیون انتخابات جلساتی را برای بررسی این وضعیت برگزار کرده و تصمیم نهایی خود را اعلام خواهد کرد.

آقای نجفی اما تاکید کرد که براساس قوانین افغانستان، دور دوم انتخابات باید برگزار شود.

او گفت: "مطابقت قانون اساسی و قانون انتخابات، چون هیچ یک از نامزدها در دور اول پنجاه + یک را بدست نیاورده، دور دوم باید برگزار شود. وقت انصراف نامزدها (از انتخابات) سپری شده، تمام آمادگی ها برای انتخابات گرفته شده، عکس آقایان عبدالله و کرزی در برگه های رای چاپ شده و آرای آقای عبدالله هم در انتخابات حساب خواهد شد."

Image caption سوال این است که آیا در شرایط امنیتی افغانستان دور دوم انتخابات برگزار شود؟

اما خبرنگاران می گویند، تلاشهایی در افغانستان آغاز شده تا از برگزاری دور دوم انتخابات جلوگیری شود. چون این سوال در نزد افغانها و متحدان بین المللی افغانستان مطرح است که با توجه به شرایط امنیتی افغانستان، آیا لازم است که در صورت داشتن تنها یک نامزد، انتخابات برگزار شود؟

'آینده بهتر'

تصمیم آقای عبدالله به انصراف از شرکت در انتخابات، واکنشهای جهانی را نیز در پی داشته، اما متحدان غربی افغانستان تاکید کرده اند که آنها منتظر تصمیم نهایی مراجع قانونی افغانستان در مورد سرنوشت انتخابات خواهند بود.

هیلاری کلنتون، وزیر خارجه آمریکا گفت که او به تصمیم آقای عبدالله احترام می گذارد و او را تشویق می کند تا برای روند صلح در کشورش کار کند.

خانم کلنتون افزود: "حالا تصمیم گیری مربوط به مقامات افغان است تا روند انتخابات را در این کشور براساس قانون اساسی افغانستان به نتیجه نهایی برسانند."

او گفت: "ما از رئیس جمهور آینده افغانستان و مردم این کشور که برای آینده بهتر تلاش می کنند، حمایت می کنیم."

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا نیز گفت که "دکتر عبدالله برای وحدت ملی از شرکت در انتخابات منصرف شده است."

آقای براون گفت که او به رئیس جمهور کرزی گفته است که حالا مهم است تا اداره ای در افغانستان بوجود بیاید که بتواند با فساد مبارزه کرده و حاکمیت ملی را در مناطق دور افتاده افغانستان مستقر کند.

مطالب مرتبط