دبیرکل سازمان ملل وارد کابل شد

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد
Image caption آقای بان با عبدالله عبدالله و حامد کرزی دیدار می کند

دبیرکل سازمان ملل متحد در یک سفر از قبل اعلام ناشده وارد کابل، پایتخت افغانستان شده است.

نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد در کابل می گوید، بان کی مون در این سفر با عبدالله عبدالله، نامزد معترض انتخابات افغانستان و حامد کرزی، رئیس جمهور این کشور دیدار خواهد کرد.

این دیدار بدنبال آن صورت می گیرد که عبدالله عبدالله تصمیم خود را برای عدم شرکت در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد.

آقای عبدالله گفت که در اعتراض به برآورده نشدن شرایطش مبنی بر برکناری مقامات ارشد کمیسیون انتخابات در دور دوم شرکت نمی کند.

دبیرکل سازمان ملل متحد در حالی با دو رقیب انتخاباتی در افغانستان دیدار می کند که سوالهای زیادی در مورد سرنوشت سیاسی افغانستان بوجود آمده است.

هنوز معلوم نیست دور دوم انتخابات ریاست جمهوری که برای هفتم نوامبر امسال برنامه ریزی شده، برگزار خواهد شد یا خیر.

سوالهای دیگری نیز در مورد نظام آینده افغانستان و مسئله مشارکت سیاسی جناح های مختلف در آن وجود دارد.

سازمان ملل متحد می گوید، آقای بان در دیدار خود را عبدالله عبدالله و حامد کرزی، به آنها در مورد ادامه حمایت این سازمان از افغانستان و مردم این کشور اطمینان خواهد داد.

اما به نظر می رسد سفر آقای بان به افغانستان در شرایط کنونی، از یک سو فرصت های تازه ای را برای دو رقیب انتخاباتی ایجاد خواهد کرد و از سوی دیگر صحنه گرم مذاکرات در مورد سرنوشت انتخابات افغانستان را گرمتر می کند.

بررسی وضعیت امنیتی

بخش دیگر سفر آقای بان به کابل، به بررسی وضعیت امنیتی و شرایط کاری کارمندان این سازمان در پی حمله مرگبار هفته گذشته به کارمندان سازمان ملل متحد در کابل اختصاص دارد.

نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل می گوید آقای بان در این سفر با سران دفاتر سازمان ملل در افغانستان و مقامات امنیتی دیدار خواهد کرد.

در حمله ای که هفته گذشته به یک مهمانخانه شخصی در کابل صورت گرفت، حداقل پنج کارمند خارجی سازمان ملل متحد کشته و حدود ده نفر دیگر زخمی شدند.

طالبان مسئولیت این حمله را برعهده گرفته و گفتند که آنها به حملات خود برای بر هم زدن دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ادامه خواهند داد.

سازمان ملل متحد پیش از این گفته است که این حمله مانع از ادامه ماموریت آنها در افغانستان نمی شود، اما تاکید کرده که تدابیر امنیتی را برای کارمندان خود در این کشور تقویت خواهد کرد.

دبیرکل سازمان ملل متحد، هفته گذشته در واکنش به حمله به کارمندان این سازمان در کابل گفت: "کسانی که جانهای خود را دادند، نه با سلاح تفنگ و گلوله، بلکه با اسلحه نیرومندتری به افغانستان رفته بودند: امید. امید برای روزهای بهتری برای افغانستان و تعهد به کمک به مردم این کشور تا بتوانند آینده بهتری برای خود بسازند."

آقای بان افزود: "ما از این ماموریت شریف منصرف نخواهیم شد. ما امروز در کنار مردم افغانستان قرار داریم و فردا نیز چنین خواهیم کرد."

مطالب مرتبط