روزنامه های کابل: سه شنبه ۱۲ عقرب

اعلام حامد کرزی به عنوان رئیس جمهوری منتخب افغانستان از سوی کمیسیون انتخابات، در روزنامه های چاپ امروز کابل بازتابهای متفاوتی داشته است.

عصر روز دوشنبه، ۱۱ عقرب/آبان این کمیسیون در پی کناره گیری عبدالله عبدالله از شرکت در دوم انتخابات، آقای کرزی، تنها نامزد باقی مانده در این دور انتخابات را برنده انتخابات اعلام کرد.

روزنامه های دولتی اعلام حامد کرزی به عنوان رئیس جمهوری کشور از سوی کمیسیون انتخابات را "پیروزی حامد کرزی در دور دوم انتخابات" خوانده اند.

روزنامه انیس تصمیم کمیسیون انتخابات را "اقدامی بجا و موثر" خوانده و افزوده است که جامعه جهانی و مردم افغانستان انتظار چنین اقدامی را داشتند. به باور نویسنده، اگر این تصمیم اعلام نمی شد، ممکن بود روند انتخابات طولانی شود و به تقویت موضع مخالفان دولت کمک کند.

هیواد دیگر روزنامه دولتی هم در مطلبی مشابه از مردم و جامعه جهانی خواسته است که دولت آینده به رهبری آقای کرزی را مورد حمایت قرار دهند.

روزنامه باختر در مطلبی از تلویزیون ملی انتقاد کرده که دیروز همه رسانه ها خبر اعلام برندگی آقای کرزی را پخش می کردند، اما این تلویزیون فیلم "موش و پشک (گربه)" را به نمایش گذاشته بود.

این روزنامه در سرمقاله خود با اشاره به کناره گیری عبدالله عبدالله از شرکت در دور دوم انتخابات نوشته که او فرصت بزرگی را از دست داد و "دشمنان افغانستان را شاد کرد".

به باور باختر، آقای عبدالله با این کار خود "آخرین سنگ" را در راه دموکراسی انداخت و شماری از دوستان را در باره توانایی افغانها برای تطبیق دموکراسی "بدبین" کرد.

سروش ملت تمام صفحه نخست خود را به عکسی از حامد کرزی اختصاص داده و بر روی این عکس نوشته است: "حامد کرزی رئیس جمهوری منتخب مردم افغانستان".

به نظر روزنامه، اعلام آقای کرزی به عنوان رئیس جمهوری مطابق "برداشت تفسیری" از قانون و "مناسب تر از هر گزینه دیگر" است. نویسنده ابراز امیدواری کرده که آقای کرزی زمینه مشارکت و همبستگی ملی و عدالت اجتماعی را در نظام آینده به وجود آورد.

روزنامه افغانستان نوشته که کمیسیون انتخابات با این تصمیم خود از وارد شدن کشور به مرحله بحرانی دیگر جلوگیری کرد. به باور روزنامه، حکومت آینده برآمده از "روندی دموکراتیک و ملی" است.

اما ماندگار تصمیم کمیسیون انتخابات را "غیرمترقبه، کودتایی، غیرقانونی و لکه ننگی در تاریخ دموکراسی" خوانده و هشدار داده که افغانستان پس از عصر روز گذشته "یک روز خوش" هم نخواهد دید.

به تعبیر این روزنامه، تفسیر قانون مطابق منطق عزیزالله لودین، رئیس کمیسیون انتخابات، "صبح لغو انتخابات خلاف قانون است و عصر برگزاری انتخابات".

اشاره روزنامه به سخنان گذشته مقامهای این کمیسیون است که گفته بودند انتخابات به هر صورت برگزار خواهد شد و عدم شرکت هیچ نامزدی در دور دوم انتخابات پذیرفته نمی شود. ماندگار بخشی از مطلب اصلی خود را به عنوان اعتراض به آنچه که "فشار حکومت" بر این روزنامه و روزنامه نخست" خوانده، سفید گذاشته است. اخیراً مدیران مسئول این روزنامه ها از سوی وزارت داخله/کشور بازداشت شدند.

هشت صبح در سرمقاله خود نوشته است که آقای کرزی "انتخاب نشد، انتصاب شد". به باور نویسنده، کمیسیون انتخابات "عرف و بدعتی" را اساس گذاشت که در آینده می تواند دستاویز "استبداد، خودکامگی و توتالیتاریسم" شود.

نویسنده پرسیده که این تصمیم کمیسیون مستند به کدام ماده قانون اساسی است. نویسنده همچنین پرسیده که اگر جلوگیری از مصارف و یا مشکلات دیگر توجیهی برای نرفتن به دور دوم انتخابات باشد، چه تضمینی وجود دارد که ارزشهایی مانند دموکرسی، حقوق بشر، جمهوریت و قانون اساسی هم با همین توجیه کنار گذاشته نشود.

هشت صبح افزوده که این امیدواری وجود داشت که دموکراسی در کشور نهادینه شود، روزنامه اما ابراز تاسف کرده که به دموکراسی و انتخابات "نه" گفته شد و به طالبان فرصت داده شد تا بگویند که افغانستان برای قبول دموکراسی آمادگی ندارد.

اراده در سرمقاله خود نوشته که کمیسیون انتخابات در حالی حامد کرزی را به عنوان رئیس جمهوری منتخب اعلام کرد که پرسش های زیادی در این مورد "بی پاسخ" مانده است.

به نوشته روزنامه، علی رغم اعلام برندگی آقای کرزی و حمایت دبیر کل سازمان ملل و شماری از رهبران جهان از او، هنوز هم "بحران مشروعیت" دور اول انتخابات به قوت خود باقی است.

اراده افزوده که پرسش هایی که در باره مشروعیت دولت آینده آقای کرزی وجود دارد، بی اعتمادی مردم نسبت به دموکراسی جوان کشور و حتی "خشونت های غیرمنتظره ای" را در پی خواهد داشت.

آرمان ملی تصمیم کمیسیون انتخابات را "شتاب زده" خوانده و افزوده است که این تصمیم بحران و کشمکش را در کشور افزایش خواهد داد.

به نوشته این روزنامه، کمیسیون انتخابات تنها صلاحیت دارد که برنده انتخابات را بر اساس آرای مردم اعلام کند، در حالی دور دوم انتخابات اصلاً برگزار نشد.

مطالب مرتبط