بریتانیا: آموزش نظامی در افغانستان تغییر نمی کند

امسال 92 سرباز بریتانیایی در افغانستان کشته شده اند

دولت بریتانیا می گوید به رغم کشته شدن پنج سرباز این کشور توسط یک مامور پلیس افغان در ولایت جنوبی هلمند، استراتژی خود را برای آموزش سربازان این کشور علیه طالبان بدون تغییر ادامه می دهد.

در این حادثه شش سرباز دیگر ارتش بریتانیا و همچنین دو مامور پلیس افغان نیز مجروح شده اند.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، به پارلمان این کشور گفت طالبان مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته اند؛ اما روشن نیست که آیا آنها به نیروهای امنیتی افغانستان نفوذ کرده اند یا یکی از افرادشان وانمود کرده مامور پلیس است و حمله را انجام داده است.

سربازان بریتانیایی در مجتمعی که با ماموران پلیس افغان مشترکا اقامت داشته و به آنها آموزش می داده اند، به ضرب گلوله کشته شده اند.

مامور پلیس افغان که این تیراندازی را کرده، از محل حادثه گریخته است.

از سال 2001 تا کنون حمله روز چهارشنبه (4 نوامبر)، بدترین حمله به نظامیان بریتانیا در افغانستان محسوب می شود.

آقای براون به پارلمان بریتانیا گفت که آموزش ماموران پلیس افغانستان "عنصری مهم" در استراتژی بریتانیا در افغانستان است و متوقف نخواهد شد چون "طالبان از همین آموزش ها بیم دارند."

او افزود: "ما مجبوریم شمار ماموران پلیس را افزایش دهیم اما روشن است که کیفیت عملکرد پلیس نیز باید ارتقا یابد. من نمی خواهم از رخداد یک حادثه در مورد نیروهای پلیس افغان نتیجه گیری کنم."

به دنبال تیراندازی و کشته شدن پنج سرباز بریتانیایی در هلمند، اکنون شمار تلفات امسال این نیروها در افغانستان به 92 تن رسید که بالاترین آمار سالانه از زمان جنگ فالکلند محسوب می شود.

مطالب مرتبط