صدها تن از کارمندان سازمان ملل از افغانستان منتقل می شوند

برخاستن دود ناشی از حمله به مهمانسرا
Image caption سازمان ملل در صدد بهبود امنیت کارکنان خود در افغانستان است

سازمان ملل متحد چند صد تن از کارمندان خود در افغانستان را به دلایل امنیتی منتقل می کند.

روز پنجشنبه، 5 نوامبر (14 آبان)، ادریان ادواردز، سخنگوی سازمان ملل در کابل، اعلام کرد که بنا به ملاحظات امنیتی، این سازمان تصمم گرفته است ششصد تن از کارمندان غیر افغان خود در افغانستان را "به طور موقت" از این کشور خارج کند و پس از بهبود شرایط امنیتی، آنان را به افغانستان باز گرداند.

با این اقدام، بیش از نیمی از کارکنان غیر بومی سازمان ملل در افغانستان از این کشور خارج و به طور موقت در کشورهای مجاور مستقر می شوند.

شمار کارکنان خارجی سازمان ملل در افغانستان به بیش از یکهزار نفر می رسد که بسیاری از آنان در تعدادی مهمانسرا در کابل، پایتخت، اقامت دارند.

تصمیم سازمان ملل در این مورد در پی حمله مسلحانه طالبان به یک مهمانسرای مورد استفاده کارمندان سازمان ملل در کابل اتخاذ شده است.

در این حمله، که روز 28 اکتبر روی داد و با درگیری با ماموران پلیس همراه بود، پنج تن از کارمندان سازمان ملل در کابل کشته شدند.

گفته می شود که سازمان ملل برای بهبود شرایط امنیتی کارکنان خود در افغانستان، در نظر دارد ترتیبات امن تری را برای محل اقامت آنان به کار گیرد.

دبیرکل سازمان ملل خواستار اختصاص منابع مالی بیشتری برای بهبود وضعیت امنیتی مراکز و کارکنان خود در افغانستان شده است.

سخنگوی سازمان ملل با اعلام خارج کردن ششصد تن از کارکنان سازمان از افغانستان گفت که کارکنان افغان همچنان به عملیات حیاتی مانند توزیع کمک های بشردوستانه ادامه خواهند داد.

اکثر کارکنان سازمان ملل در افغانستان از شهروندان این کشور هستند اما بخشی از عملیات عمده سازمان توسط کارکنان غیر افغان صورت می گیرد.

در همانحال، اقدام سازمان ملل در کاهش شمار کارکنان خود در افغانستان باعث طرح سئوالاتی در مورد آینده عملیات این سازمان در افغانستان شده است.

روز دوشنبه این هفته، سازمان ملل اعلام کرد که بخشی از عملیات خود در افغانستان را به حالت تعلیق درآورده است.

مطالب مرتبط