دولت آینده افغانستان و خواست های حامیان بین المللی

Image caption آقای کرزی همزمان باید هم حامیان داخلی و هم حامیان بین المللی خود را راضی نگه دارد

اظهارات شدید الحن حامیان بین المللی افغانستان در مورد دولت آینده این کشور واکنش های مختلفی را در این کشور برانگیخته است.

نخست وزیر بریتانیا در تازه ترین اظهارات خود، پس از کشته شدن هفت سرباز کشورش در جنوب افغانستان، خواهان ایجاد اداره ای سالم و مبارزه با فساد اداری در دولت آینده این کشور شد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل نیز خواست های مشابهی را از دولت آینده افغانستان انتظار دارند.

اما وزارت امور خارجه افغانستان در اعلامیه شدید الحنی در واکنش به خواست های جامعه جهانی و حامیان بین المللی افغانستان از دولت آینده این کشور، این گونه خواست ها را "فراتر از عرف دیپلماتیک" و نوعی مداخله در امور ملی افغانستان توصیف کرده است.

حامد کرزی با انبوهی از انتقادها و خواست های جامعه جهانی، به ویژه از سوی آمریکا، بریتانیا و سازمان ملل، که از اصلی ترین حامیان این کشور به شمار می روند، مواجه است.

درست یک روز پس از اعلام حمایت سازمان ملل از تصمیم کمیسیون انتخابات افغانستان، کای آیده، نماینده این سازمان در افغانستان گفت، در صورتی که نشانه های تغییر مثبت با تشکیل دولت جدید افغانستان مشاهده نشود، بحث ها و گفتگوها در باره توجیه حمایت جامعه جهانی از این کشور بیش از پیش با مشکل رو به رو خواهد شد.

در همین حال باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز به حامد کرزی هشدار داده که اگر تا شش ماه آینده اصلاحات به وجود نیاید، حمایت ایالات متحده را از دست خواهد داد.

گفته می شود که از جمله خواسته های آمریکا برکناری احمد ولی کرزی، برادر حامد کرزی، از شورای ولایتی قندهار و اصلاحات جدی کابینه است.

گوردن براون نخست وزیر بریتانیا نیز پس از کشته شدن هفت سرباز این کشور در جنوب افغانستان در هفته گذشته، خواست های مشابهی را از دولت آینده افغانستان مطرح کرده است.

در افغانستان این خواست ها با واکنش های مختلفی رو به رو شده است.

وحید الله غازی خیل، تحلیلگر مسایل این کشور می گوید که آمریکا ضعف های خود را می خواهد به دولت افغانستان نسبت دهد و این گونه اظهارات به گفته این تحلیلگر "مداخله مستقیم" در امور داخلی افغانستان است.

سیامک هروی، یکی از سخنگویان رئیس جمهور کرزی، با این که فساد در دولت افغانستان را می پذیرد، می گوید به همان میزانی که فساد در اداره افغانستان وجود دارد، نهادهای بین المللی هم با فساد آغشته اند.

مشارکت نداشتن جنگ سالارها در حکومت آینده افغانستان، از دیگر خواست های مقام های کشور های غربی عنوان شده است.

قدریه یزدان پرست این گونه واژه ها را "وارداتی و غیر قابل انطباق با جامعه افغانی" می داند، ولی او در عین حل بر مبارزه با فساد در افغانستان تاکید می کند.

با این چشم انداز دیده می شود که آقای کرزی راه سختی را در پیش دارد تا بتواند حامیان داخلی و خارجی خود را هم زمان راضی نگه دارد.

هر چند او در نخستین واکنش خود به پیروزی اش در انتخابات ریاست جمهوری از مبارزه جدی با فساد اداری در حکومت آینده سخن گفت.

مطالب مرتبط