نیروهای ائتلاف مقام پیشین پلیس غزنی را بازداشت کردند

Image caption نیروهای آمریکایی مستقر در غزنی

پلیس ولایت غزنی می گوید نیروهای ائتلاف بین المللی تحت فرمان آمریکا در افغانستان یک مقام پیشین پلیس این ولایت را بازداشت کرده اند.

عبدالرحمان شهیدانی، مسئول امنیت پلیس غزنی به بی بی سی گفت که نیروهای ائتلاف شب گذشته محمد اسماعیل، مسئول پیشین امنیت پلیس غزنی را در خانه اش بازداشت کردند.

آقای شهیدانی گفت که این نیروها شب هنگام وارد خانه آقای اسماعیل در شهر غزنی شدند و او را همراه با دو قبضه کلاشنیکف، چهار بمب دستی و مقداری مواد منفجره، که در خانه او بوده، با خود بردند.

آقای شهیدانی افزود که در این عملیات نیروهای پلیس و ارتش ملی افغانستان دخیل نبوده اند.

به گفته او، هنوز روشن نیست که اتهام وارد شده علیه محمد اسماعیل همکاری با طالبان است یا نه. نیروهای ائتلاف هم هنوز در این باره ابراز نظری نکرده اند.

اما اعضای خانواده این مقام پیشین پلیس به بی بی سی گفته اند که او با طالبان ارتباطی نداشت.

محمد ابراهیم، برادر آقای اسماعیل گفت: "ساعت سه شب گذشته آمریکایی ها دروازه خانه اسماعیل را منفجر کردند، وارد خانه او شدند و خانه او را بازرسی کردند؛ بعد او را با خود بردند."

Image caption غزنی از مناطق نسبتاً ناآرام در جنوب افغانستان است

ابراهیم می گوید او نمی داند که نیروهای ائتلاف چرا برادر او را برده اند. به گفته او، محمد اسماعیل همه روزه در یک پمپ بنزین خصوصی کار می کرد و "هیچ گناهی نداشت". او تاکید کرد که باید برادرش آزاد شود.

محمد اسماعیل از فرماندهان سابق جهادی است و پنج سال پیش مسئول امنیت پلیس غزنی بود. او در نخستین انتخابات پارلمانی، نامزد بود، اما آرای کافی به دست نیاورد.

گفته می شود او پس از آن بارها تلاش کرد تا در ادارات دولتی ولایت غزنی صاحب شغلی شود، اما دیگر این فرصت به دست او نیامد که بار دیگر کارمند دولت شود.

در پی کشته شدن پنج سرباز بریتانیایی توسط یک مامور پلیس افغان، احتمالاً شک و تردیدها در باره ارتباط برخی افراد نزدیک به پلیس افغانستان با شورشیان افزایش یافته است.

روز چهار شنبه گذشته، چهارم نوامبر، یک مقام ارتش بریتانیا در ولایت هلمند، در جنوب افغانستان اعلام کرد که در پی تیراندازی یک مقامور پلیس افغان پنج سرباز بریتانیایی کشته شدند.

اگر چه هنوز به طور رسمی تایید نشده که دلیل اصلی بازداشت محمد اسماعیل در غزنی، که شورشیان در این ولایت نفوذ دارند، چه بوده است.