درخواست تحقیقات پیرامون قتل روزنامه نگار افغان

سلطان منادی
Image caption در مورد نحوه کشته شدن منادی سئوالاتی بی پاسخ مانده است

یک نهاد بین المللی موسوم به کمیته محافظت از روزنامه نگاران، خواستار تحقیقات جامع در باره قتل سطان منادی، خبرنگار افغان روزنامه نیویورک تایمز شده است.

آقای منادی همراه با استفن فارل، همکار بریتانیایی-ایرلندی خود در سفری به قندوز پس از حمله به تانکرهای نفتکش ربوده شده ناتو در این ولایت، روز پنجم سپتامبر گذشته از سوی طالبان ربوده شد.

اما چهار روز پس از ربوده شدن این دو نفر، نیروهای بریتانیایی مستقر در افغانستان در عملیات ویژه نظامی برای نجات ربوده شدگان عملیاتی را به اجرا گذاشتند که د جریان آن، آقای فارل نجات یافت، ولی آقای منادی کشته شد.

اکنون کمیته محافظت از روزنامه نگاران پرسش هایی را مطرح کرده که به نظر این کمیته به آنها تا حال پاسخ داده نشده است.

مسئولان این کمیته از نخست وزیر بریتانیا خواسته اند که اجازه دهد "تحقیقات جامعی" در این زمینه انجام شود.

در نامه این کمیته آمده است: "از شما می خواهیم اجازه دهید که وزارت دفاع (بریتانیا) تحقیقات داخلی را انجام دهد و یافته های خود را در اختیار همگان قرار دهد."

کمیته به نقل از نامه استفن فارل به این کمیته نوشته است: "من (در زمان عملیات) به طور مکرر از سربازان شرکت کننده در عملیات نجات خواستم که بگویند که آیا او (منادی) زنده است، زخمی است و در کجا هست... اما نجات دهندگان چیزی در باره او نگفتند."

این نهاد مدافع روزنامه نگاران در نامه خود تاکید کرده است که تحقیقات باید به این پرسش ها پاسخ دهد که "آیا نجات فارل و منادی هدف صریح عملیات نظامی بود؟" همچنین "شرایط و محلی که منادی در آن کشته شد، چگونه و کجا بود؟" و "چرا جسد منادی در محل جنگ رها شد؟"

این سئوال نیز توسط کمیته محافظت از روزنامه نگاران مطرح شده که "آیا شواهدی وجود دارد که منادی توسط آتش تصادفی نیروهای بریتانیایی، در حالی که نشناخته بودند که او گروگان است، قرار گرفته است؟"

Image caption در عملیات نجات آقای فارل نجات یافت ولی منادی کشته شد

در نامه همچنین این پرسش آمده است که "پس از آن که فارل منادی را به نیروهای بریتانیایی نشان داد، کسی نشانه های حیات را در او بررسی کرد؟"

کمیته محافظت از روزنامه نگاران در نامه خود تاکید کرده که "تحقیقات شفاف" پیرامون عملیات نجات نهم سپتامبر می تواند روابط میان نیروهای غربی و غیرنظامیان افغان را تقویت کند.

این کمیته که نسخه هایی از نامه خود را به رئیس جمهوری افغانستان و فرمانده نیروهای بین المللی در این کشور هم فرستاده، افزوده که جلب و حفظ اعتماد غیرنظامیان افغان برای موفقیت نظامی در افغانستان ضروری و اساسی است.

دو ماه پیش هم قتل آقای منادی واکنش های گسترده ای را در داخل افغانستان برانگیخت و رسانه های این کشور بارها این پرسش را مطرح کردند که چرا آقای منادی در این عملیات نجات نیافت و چگونه کشته شد.

روزنامه نگاران افغان همچنان از نیروهای ناتو خواستند توضیح دهند که چرا پس از قتل منادی، جسدش همچنان در محل عملیات باقی ماند.

اگر چه ناتو در چند اعلامیه خود به این پرسش های رسانه های افغانستان پاسخ دادند، اما این رسانه ها با پاسخ های ناتو قانع نشدند.

Image caption به نظر این کمیته هنوز هم پرسش های بی پاسخ در باره قتل منادی وجود دارد

ناتو در اعلامیه ای گفته بود که نیروهای این سازمان در محل عملیات با تیراندازی شدید طالبان مواجه شدند و یک سرباز بلافاصله پس از خروج از یک هلی کوپتر کشته شد.

ناتو در این اعلامیه افزوده بود: "پس از آن نیروهای آیساف استفن فارل را پیدا کردند و کشته شدن آقای منادی تائید شد."

ناتو نگفته است که آقای منادی بر اثر آتش طالبان کشته شد یا گلوله های نجات دهندگان. اما طالبان در واکنش به قتل منادی نیروهای ناتو را عامل قتل او دانستند.

پس از کشته شدن منادی، رسانه های افغانستان در اعتراض به قتل او برای سه روز از پخش اخبار مربوط به طالبان خودداری کردند.

برخی نهادهای رسانه ای افغانستان هنوز هم در تلاش هستند که توضیحات بیشتری را در باره قتل این خبرنگار نیویورک تایمز به دست آورند.

مطالب مرتبط