حامد کرزی خواستار سرمایه گذاری کشور های اسلامی در افغانستان شد

سران کشورهای اسلامی درکنفرانس استانبول
Image caption حامد کرزی سرمایه گذاری در افغانستان را به نفع کشور های سرمایه گذار و تقویت صلح و ثبات منطقه خواند

حامد کرزی که برای شرکت در بیست و پنجمین اجلاس کمیته دائمی همکاری های اقتصادی و تجاری سازمان کنفرانس اسلامی به ترکیه سفر کرده است، خواستار سرمایه گذاری کشور های اسلامی در افغانستان شد.

این اجلاس برای تجلیل از 25 سالگی کمیته دائمی همکاری های اقتصادی و چهلمین سال تاسیس سازمان کنفرانس اسلامی در شهر استانبول برگزار شده است.

ریاست و میزبانی این اجلاس اقتصادی یک روزه را عبدالله گل رئیس جمهوری ترکیه به عهده دارد.

حامد کرزی در سخنانش خطاب به سران کشور های اسلامی در استانبول گفت، افغانستان به کمک های اقتصادی و فنی کشور های اسلامی نیاز دارد.

رئیس جمهوری افغانستان کشورش را محل مناسب برای سرمایه گذاری عنوان کرد و گفت در سالهای اخیر تغییرات زیادی در قوانین انجام شده، بانکداری مستقل حمایت شده و قوانین گمرکی تغییر کرده است و این تغییرات زمینه را برای سرمایه گذاری در این کشور آسان و پرسود کرده است.

حامد کرزی تاکید کرد که سرمایه گذاری در افغانستان هم به نفع افغانستان است و هم صلح و ثبات را در منطقه تقویت می کند.

رئیس جمهوری افغانستان همچنین از کشور های اسلامی خواست بازارهای خود را به روی تولیدات افغانی باز بگذارند.

بعد از آنکه در هفته گذشته آقای کرزی برنده انتخابات بیستم آگوست اعلام شد، این نخستین سفر خارجی آقای کرزی است.

حامد کرزی که قرار است تا دو هفته دیگر کابینه جدیدش را اعلام کند، به تلاش های زیادی برای برآورده شدن انتظارات مردم افغانستان، جامعه بین المللی و متحدان سیاسی داخلی اش نیاز دارد.

مبارزه با فساد اداری، ایجاد اشتغال و کاهش فقر روز افزون، از انتظاراتی است که برآورده شدنش نیازمند سرمایه گذاری، ثبات سیاسی و امنیت است.

گسترش نا امنی و تقویت روز افزون طالبان سبب شده است که سرمایه گذاری های کلان در افغانستان انجام نشود و در نتیجه دولت نتواند برای شماری زیادی از کارگران شغل و درآمد ایجاد کند.

شماری از کشور های اسلامی از جمله عربستان سعودی، ایران، ترکیه و امارات متحده عربی در هشت سال گذشته، میلیونها دلار برای باز سازی افغانستان کمک کرده اند. اما فضای نسبتا نا امن افغانستان سبب شده است که سرمایه گذاری های کلانی که بتواند منجر به ایجاد کار و درآمد برای عده زیادی شود، دست کم تاکنون به تاخیر افتاده است. سازمان کنفرانس اسلامی 57 عضو دارد که سران و هیات های عالی رتبه این کشورها روز دوشنبه در بیست و پنجمین اجلاس کمیته دائمی همکاری های اقتصادی و تجاری سازمان کنفرانس اسلامی در شهر استانبول اشتراک داشتند.

مطالب مرتبط