سنای افغانستان 'بدرفتاری' پاکستان با مهاجران را بررسی می کند

پناهجویان افغان
Image caption پاکستان یکی از کشورهای با بیشترین تعداد پناهجویان افغان است

مجلس سنای افغانستان "بازداشت" پناهجویان افغان در پاکستان را محکوم کرده و گفته است که این مسئله را از نزدیک بررسی می کند.

کمیسیون روابط بین المللی مجلس سنا اعلام کرده که قرار است هفته آینده یک هیات رسمی متشکل از تعدادی از اعضای این مجلس و نمایندگان وزارت خارجه افغانستان به پاکستان بروند و در مورد گزارش های حاکی از بازداشت و بدرفتاری با شهروندان مهاجر افغان در پاکستان با مقامات آن کشور گفتگو کنند.

برخی گزارشها حاکی از آن که نیروهای امنیتی پاکستان، در پی افزایش نا امنی ها در این کشور دهها پناهجوی افغان را بازداشت کرده اند.

همزمان، مقامات پاکستان گفته اند که اخیرا برخی افراد به شمول شهروندان پاکستانی و افغان را در ارتباط با نا امنی های اخیر در این کشور مورد بازجویی قرار داده اند.

ماه گذشته وزارت خارجه افغانستان، سفیر پاکستان در کابل را احضار کرد و از او در مورد گزارشهایی مبنی بر "بازداشت و لت و کوب" پناهجویان افغان در پاکستان توضیح خواست.

بررسی بیشتر

پاکستان از جمله کشورهایی با تعداد قابل توجه پناهجویان افغان است.

براساس آمار رسمی کمیساریای عالی پناهجویان سازمان ملل متحد، بیش از یک و نیم میلیون شهروند افغان هنوز در پاکستان زندگی می کنند، اما گزارش های غیر رسمی حکایت از آن دارد که مجموع افغانهای ساکن پاکستان، از جمله کسانی که نزد این کمیساریا ثبت نام نکرده اند، از دو میلیون نفر بیشتر است.

سفارت افغانستان در اسلام آباد گزارش کرده است که اخیرا تعداد زیادی از افغانها در شهرهای مختلف پاکستان توسط نیروهای امنیتی این کشور بازداشت شده اند.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان گفته که اقداماتی را برای شناسایی بازداشت شدگان افغان در پاکستان آغاز کرده است.

نمایندگی این سازمان در کابل گفته است که اگر ثابت شود که این افراد با وجود داشتن مدارک پناهندگی و بدون ارتکاب جرمی بازداشت شده اند، در زمینه رهایی آنها اقدام خواهد شد.

با وجود این، مجلس سنای افغانستان می گوید که هیاتی را به پاکستان می فرستد تا این موضوع را از نزدیک دنبال کند.

علم ایزدیار، رئیس کمیسیون روابط بین المللی مجلس سنای افغانستان گفته است که"مجلس سنای پارلمان افغانستان موضوع بدرفتاری و لت و کوب و بازداشت مهاجرین افغان مقیم پاکستان را به بحث گرفت و این بدرفتاری مقامات امنیتی و حکومت پاکستان را علیه مهاجرین محکوم کرد."

به گفته آقای ایزدیار "نماینده ها به این نتیجه رسیدند که این موضوع باید مورد ارزیابی بیشتر قرار گرفته و یک هیات برود و از نزدیک با سفارت افغانستان و مقامات پاکستانی گفتگو کرده و به این مسئله پایان دهد."

بیشتر پناهجویان افغان در پاکستان، در اردوگاه های مهاجرین زندگی می کنند.

اداره پناهندگی سازمان ملل متحد و دولت افغانستان ظرف سالهای اخیر تلاش کرده اند مهاجران افغان را که در پاکستان و ایران بسر می برند، به بازگشت داوطلبانه به کشورشان تشویق کنند اما کمبود زمینه های اشتغال و کمبود مسکن در افغانستان، باعث دلسردی این افراد در مورد بازگشت به کشورشان می شود.

مطالب مرتبط