'افزایش' تلفات آنفلوآنزای خوکی در افغانستان

استفاده از ماسک در کابل
Image caption بیشترین موارد ابتلا به آنفلوآنزای خوکی در افغانستان، در کابل تثبیت شده است

وزارت صحت افغانستان اعلام کرده که تعداد مجموعی تلفات ناشی از آنفلوآنزای خوکی در این کشور به یازده نفر رسیده است.

امین فاطمی، وزیر صحت افغانستان در یک کنفرانس خبری در کابل هشدار داد که اگر برای مقابله با شیوع این ویروس اقدامات جدی صورت نگیرد، تلفات آن افزایش خواهد یافت.

تمامی مکاتب، مدارس، دانشگاه ها و مراکز آموزشی در افغانستان به دلیل نگرانی از شیوع آنفلوآنزای خوکی تا اطلاع بعدی تعطیل اعلام شده و وزارت صحت از افغانها خواسته که از گردهمایی ها و رفتن به محلات مزدحم خودداری کنند.

با توجه به وضعیت سیاسی افغانستان در روزهای بعد از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری، درخواست وزارت صحت به خودداری مردم از شرکت در گردهمایی ها، در برخی محافل چنین تعبیر شد که گویا دولت افغانستان می خواهد با مسئله آنفلوآنزای خوکی برخورد سیاسی کند.

اما این مسئله از سوی وزیر صحت افغانستان به شدت رد شد. آقای فاطمی تاکید کرد که برای جلوگیری از گسترش این ویروس، لازم است تا از تدابیر خاصی استفاده شود.

سه مرحله

هفته گذشته وزارت صحت افغانستان تعداد مجموعی تلفات ناشی از آنفلوآنزای خوکی در این کشور را هشت نفر اعلام کرده بود اما در فاصله حدود یک هفته، این آمار به یازده نفر افزایش یافته است.

وزارت صحت افغانستان می گوید که در کل 779 مورد ابتلا به آنفلوآنزای خوکی را در میان افغانها ثبت کرده و از این جمع، تنها بیش از چهارصد و چهل نفر آن در کابل زندگی می کنند.

وزیر صحت افغانستان می گوید که شیوع این ویروس، در سه مرحله صورت می گیرد و در افغانستان هنوز مرحله اول آن به پایان نرسیده است.

به گفته امین فاطمی، وزیر صحت افغانستان، سومین مرحله شیوع این ویروس که خطرناک ترین آن است، احتمالا سال آینده اتفاق خواهد افتاد.

براساس پیش بینی وزارت صحت، شیوع این ویروس در افغانستان احتمالا بین دو تا سه هزار نفر تلفات خواهد داشت.

وزیر بهداشت افغانستان افزود، تلاشها برای مقابله با این ویروس آغاز شده و نهادهای صحی و برخی کشورهای کمک دهنده، 125 میلیون دلار کمک به افغانستان تعهد کرده اند.

او گفت که تا حالا حدود سه هزار قرص ضد آنفلوآنزای خوکی به افغانستان وارد شده و در اختیار مراکز درمانی قرار داده شده است.

از چالشهای اصلی سر راه مبارزه با ویروس آنفلوآنزای خوکی، آگاهی دهی به مردم در مورد راه های جلو گیری از شیوع این ویروس است. سطح آگاهی مردم نسبت به علایم و نشانه های آنفلوآنزای خوکی هنوز پایین است و رساندن این اطلاعات به بسیاری از مناطق دورافتاده افغانستان کار دشواری است.

مطالب مرتبط