ژاپن پنج میلیارد دلار به افغانستان کمک می کند

انتقال سوخت ناتو
Image caption ژاپن گفته بود در نظر دارد کمک های غیرنظامی خود را به افغانستان بیشتر کند

دولت ژاپن کمک تازه پنج میلیارد دلاری را برای پنج سال آینده به افغانستان اعلام کرده است.

این تصمیم چند روز پیش از سفر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، به توکیو، پایتخت ژاپن، اعلام می شود.

دولت ژاپن درعین حال گفته است که ماموریت تامین سوخت برای نیروهای نظامی تحت رهبری آمریکا در افغانستان را متوقف می کند.

نیروی دریایی ژاپن از سال ۲۰۰۱ میلادی در اقیانوس هند مستقر شده و سوخت و تدارکات مورد نیاز نیروهای ناتو را در افغانستان تامین کرده است.

اما دولت جدید ژاپن از زمان آغاز به کار در سپتامبر امسال، تاکید کرده که به جای ادامه این ماموریت، برنامه هایی را به منظور کمک های غیرنظامی را در حمایت از ماموریت نظامی آمریکا در افغانستان به اجرا می گذارد.

به نظر می رسد اعلام تعهد پنج میلیارد دلاری برای پنج سال آینده افغانستان، نتیجه بررسی این برنامه بوده است.

احتمال زیاد می رود که از کمک پنج میلیاردی ژاپن در زمینه های آموزش، کمک به جنگجویان سابق طالبان برای آغاز زندگی صلح آمیز و کمک به توسعه زراعت و زیربناهای اقتصادی استفاده شود.

قرار است نخست وزیر ژاپن در جریان بازدید باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا از ژاپن در روز جمعه، جزییات این تعهد را بیشتر مورد بحث قرار دهد.

دولت جدید ژاپن با پیروزی حزب دموکراتیک در انتخابات ماه سپتامبر بر سر کار آمد.

این حزب در زمان رقابت های انتخاباتی وعده داده بود که در صورت برنده شدن در انتخابات، سیاست خارجی ژاپن را با استقلال بیشتری از سیاست های آمریکا دنبال کند.

حمایت ژاپن از ماموریت هشت ساله نیروهای ناتو در افغانستان باعث اختلاف نظر در ژاپن شده و منتقدان این سیاست گفته اند که خالت ژاپن در ماموریت نیروهای ناتو در افغانستان با اصول صلح جویانه قانون اساسی این کشور در تضاد است.

براساس قانون اساسی ژاپن، ارتش این کشور اجازه ندارد در ماموریت های نظامی خارج از کشور شرکت کند.

دولت سابق ژاپن با این استدلال که واحدهای نظامی ژاپنی در عملیات جنگی در خارج شرکت نخواهند داشت، با استفاده از نظامیان این کشور برای ماموریت های پشتیبانی و غیرنظامی در عراق و افغانستان موافقت کرد.

مطالب مرتبط