کاخ سفید و پیشنهاد افزایش نیرو به افغانستان

سربازان آمریکایی
Image caption با گذشت زمان حساسیت سیاسی و اثرات احتمالی تصمیم افزایش نیرو به افغانستان نیز بیشتر و بیشتر می شود

به نظر می رسد، بحث ها و بررسی های توان فرسا و جنجال برانگیز بارک اوباما در مودر استراتژی دولتش برای افغانستان به مرحله نهایی خود نزدیک شده است.

از مجموعه گزینه های تقویت حضور نظامی آمریکا اکنون اعتقاد بر این است که گزینه اعزام 30 تا 35 هزار نیروی تازه نفس، از حمایت بیشتری برخوردار است.

چند هزار کمتر از آنچه که مک کریستال فرمانده آمریکایی ناتو خواستار آن است.

یک طرح این است که از سایر اعضای ناتو خواسته خواهد شد تا آنها نیز با اعزام نیروی بیشتر به افغانستان اعزام کنند تا خواست مک کریستال نیز عملی شود.

با گذشت زمان حساسیت سیاسی و اثرات احتمالی این تصمیم نیز بیشتر و بیشتر می شود. مساله تنها شمار نیروها نیست. بلکه مساله چگونگی استفاده از این نیروها نیز مطرح است و اینکه چگونه می توان خطر های احتمالی را کاهش داد.

بحث این است که مثلا تا چه حدی باید به دفاع از محلات پرجمعیت توجه شود؟ چگونه می توان مناطق وسیع تری را تحت پوشش امنیتی قرار داد؟ و تا چه اندازه باید تلاش های بیشتر را روی آموزش نیروهای افغان متمرکز کرد.

از دیگر مسایل کلیدی این است که برخی ها هنوز هم در کاخ سفید، نگران این هستند که چقدر می شود به دولتی به رهبری حامد کرزی اتکا کرد؟

تصور براین است که در جریان تمامی این مذاکرات، سطوح بالای نظامی در کاخ سفید از گزینه ای نزدیک به گزینه مک کریستال حمایت می کنند.

البته این نگرانی همچنان وجود دارد که ممکن است اجرای این طرح بر ارتش آمریکا فشار وارد کند.

اعزام نیرو احتمالا در جریان حد اقل یکسال انجام خواهد شد. و اما در مورد اعلام تصمیم افزایش نیروهای آمریکا در افغانستان، این تصمیم در پایان سفر قریب الوقوع اوباما به آسیا، و قبل از اجلاس ناتو تعطیلات عید شکر گزاری در آمریکا، اعلام خواهد شد.

مطالب مرتبط