بررسی وضع افغانستان در کاخ سفید

اوباما
Image caption آقای اوباما می گوید درباره افغانستان با عجله تصمیم گیری نخواهد کرد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر با مشاوران ارشد و اعضای تیم امنیت ملی خود برای بررسی وضع افغانستان تشکیل جلسه داده است.

این جلسه همزمان با افزایش گمانه زنی های محافل سیاسی در واشنگتن درباره احتمال اعزام نیروی نظامی بیشتر به افغانستان صورت گرفت.

به گفته سخنگوی کاخ سفید آقای اوباما در این جلسه چهار گزینه پیش رو در افغانستان را بررسی کرد.

ژنرال دیوید پترایوس، فرمانده ارشد نظامی آمریکا در خاورمیانه در این باره گفت تصمیم

گیری درباره راهبرد جدید کشورش در افغانستان به زودی انجام می شود.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا هم درباره تصمیم گیری قریب الوقوع در این باره خبر داده است.

آقای براون روز چهارشنبه به نمایندگان پارلمان بریتانیا گفت: "با آقای اوباما صحبت کرده ام و انتظار دارم تا چند روز دیگر تصمیمش درباره تعداد نظامیان آمریکا در افغانستان را اعلام کند."

جلسه روز چهارشنبه هشتمین جلسه آقای اوباما و مشاورانش درباره وضع افغانستان بود.

دولت آمریکا در حال مرور کلی راهبرد این کشور در افغانستان است و این بررسی شامل وضع سیاسی و حضور نظامی ایالات متحده در این کشور است.

آقای اوباما پیش تر در واکنش به انتقادها درباره "دست دست کردن" درباره سیاست آتی کاخ سفید در افغانستان گفته بود عجله ای ندارد و با سنجیدن همه جوانب در این باره تصمیم گیری خواهد کرد.

ژنرال استانلی مک کریستال، فرمانده ارشد نظامی آمریکا در افغانستان خواستار اعزام چهل هزار نیروی نظامی جدید به این کشور شده است.

او در گزارشی که نزدیک به سه ماه پیش تهیه کرده بود هشدار داده بود عدم تقویت حضور نظامی آمریکا در افغانستان می تواند به شکست در جنگ منتهی شود.

در حال حاضر شصت و هشت هزار سرباز آمریکایی در افغانستان مستقر هستند.

بعضی از منابع گفته اند ممکن است آقای اوباما با اعزام تعداد کمتری از سربازان تازه نفس به افغانستان موافقت کند.

آنها همچنین می گویند تصمیم آقای اوباما تنها شامل تعداد نظامیان آمریکایی در افغانستان نخواهد شد و جنبه های سیاسی را هم در خواهد گرفت.

مطالب مرتبط